https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Polikistik over sendromu (PKOS), adolesanlarda ve üreme çağındaki kadınlarda sık karşılaşılan ve yaklaşık %5-10’unda üremeyi etkileyen hormonal bir bozukluktur.

30.01.2020 09:48 tarihinde yayınlandı 677 defa okundu 0 defa yorumlandı
POLİKİSTİK OVER SENDROMU
Pcos’un hastalarında yumurtlama bozukluğu  ve kandaki androjen seviyesinin (erkeklik hormonları) yükselmesi olmakla birlikte  erkek tipi kıllanma, saç döklmesi, kısırlık,sivilce, insülin direnci, obezite gibi farklı belirtileri de gözlenebilir.
Türkiye’de görülme sıklığı olarak bilinmemekle beraber, ülkemizdeki obezite ve metabolik sendrom sıklığının artmasına bağlı olarak PKOS’un görülme sıklığının da giderek artış gösterdiği tahmin edilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenme, sadece hastalıklardan korunmada değil, yaşam kalitesini artırarak beslenmeye bağlı kronik hastalık riskini de azaltmaktadır. PKOS'lu hastaların yaklaşık %50'si obezdir.  PKOS’un hastalarında uygulanan diyet öncelikle ağırlık denetiminin sağlanması, sivilce, kıllanma gibi hastalık belirtilerinin iyileşmesini ve gebelik oranının artmasını sağlarken uzun vadede de, Tip 2 diyabet,  kalp-damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklardan korunmada büyük önem taşımaktadır
Obezite, PKOS’un tek nedeni olmasa da bu döngüde rol oynayan önemli bir faktördür. Vücut ağırlığının %5’inden fazla ağırlık kaybının androjen seviyelerini düşürdüğü ve adet düzensizliğini  azalttığı veya yok ettiği gözlenmiştir. Bu durumda PKOS’lu hastaların sağlıklı, yeterli ve dengeli biçimde diyet yapmaları gerekmektedir. Basit karbonhidratlardan, rafine şekerlerden, yağlı besinlerden, kızartmalardan, hazır şarküteri ürünlerinde, paketli gıdalardan uzak durarak glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek gerekmektedir. Bu dönemde çok düşük kalorili diyetlerle hızlı kilo kayıpları, içeriği bilinmeyen zayıflama hapları,çayları doğru planlanmış, kişiye özel  beslenme programlarıyla kalıcı kilo kayıpları sağlanmalıdır.
PKOS’lu kişilerde sağlıklı ve dengeli beslenme yanında egzersiz de olumlu sonuçlar vermektedir. Yapılan çalışmalar düzenli egzersiz yapan PKOS’LU hastaların bel çevresinin incelmesinin insülin hassasiyetinin düzelmesine, androjen seviyesinin düşmesine ve ovulasyonun sağlanmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

FORMLS SAĞLIKLI YAŞAM ve BESLENME DANIŞMANLIĞI
Macun Mah. Serik cad. No:91 (Aksu Tramvay Durağı Karşısı) Aksu/Antalya
İnstagram: dyt.leylasaritekeli

E-mail: dyt.melisasaritekeli@gmail.com  
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları