https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

PİLAVOĞLU HAN'DA BİR SANATÇI, NAZLI AYDIN

Nazlı Aydın'ın ilgi alanı hep güzel sanatlar oldu.Yıllarca kumaş, pentur ve yağlı boya çalıştı.

02.12.2019 11:05 tarihinde yayınlandı 171 defa okundu 0 defa yorumlandı
PİLAVOĞLU HAN'DA BİR SANATÇI, NAZLI AYDIN
Aynı zaman da Tarih Lisan mezunu. 2005 yılında ise, hobi olarak başladığı gümüş işlemeciliği ve tasarım üzerine çalışmalar yapıyor. Uzun bir süre Halk Eğitim Merkezi'nde öğretmenlik yaptıktan sonra, Ankara Kalesi'nde tarihi Pilavoğlu Han'da iş yerini açtı.
          Aydın 1961 yılında Merzifon-Amasya'da doğdu. İlk ve orta tahsilini memleketinde yaptı.Bundan sonrasını Aydın şöyle anlattı;
         ''Güzel sanatlara olan ilgim lise yıllarına rastlasa da, yaşamımın daha ileri yıllarına kaldı. 1984 yılında Ankara'da Alaattin Aydın ile evlendim, iki oğlum bir kızım var. Benim sanat hayatımda onlarla başladı.Onlar okula ben kurslara giderdim.Resim yaparak başladım ama gümüş işlemeciliğinde karar kıldım. Bu arada biraz geç olsa da tarih alanında lisans eğitimimi tamamladım. Tarihe olan ilgim ufkumu daha çok açtı, bu münasebetle de sevgili Kumrulu Sema'cığımla tanışma imkanım oldu. Atölyemi açmadan önce Ankara'nın eski ve fakir mahallelerinde resmen cirit atardık. Kar kış demezdik, Kale ve Yahudi Mahallesi uğrak yerlerimizdi. Şimdi ise tarihi Pilavoğlu Han'da ki atölyemde çalışmalarıma devam ediyorum'' diyerek kısaca yaşamını anlattı.
          Çeşitli gümüş takılara imzasını zevkle attığını söyleyen Aydın, ''Kale'nin havasından mı, insanlarından mı bilinmez, her iş yerine gidişimde yeni gidiyormuş hissine kapılıyorum'' diyerek işini ne kadar sevdiğini anlatıyor. Sanatçımızın çalıştığı yağlı boya resimleri de bulunmakta.
        Tarihi Han'ın güzide mekanlarından birinde çok güzel çalışmalar çıkaran, aynı zaman da Ankara tarihiyle de ilgilenen Nazlı Aydın'ı kutlarız.
 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları