https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÖLÜMÜNÜN 5. YILINDA ÖZGECAN ANILDI

Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, ölümünün 5'inci yılında Başkent'te anıldı.

12.02.2020 14:03 tarihinde yayınlandı 282 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÖLÜMÜNÜN 5. YILINDA ÖZGECAN ANILDI
     Özgecan Aslan'ın ölümünün 5. yıl dönümünde Cumhuriyet Kadınları Derneği Kuğulu Park'ta anma programı düzenledi. Etkinlikte konuşma yapan dernek üyesi Aysan Canser, her yıl 11 Şubat'ta yüreklerinin şiddete uğrayan kadınlar için yandığını söyledi. ''Özgecan bilim insanı ve anne olması gerekirken kadına şiddetin sembolü haline geldi. Toplumun her kesimine sinen şiddet, kadınlar ve çocuklar üzerinde vücut buluyor'' diyerek konuştu.
         Cumhuriyet Kadınları Derneği, tecavüze direndiği için öldürülen Özgecan'ı onun adının verildiği ağacın önünde, karanfiller bırakarak andılar.
        Özgecan, 1995 yılında Mersinde doğdu. Mersin'in Tarsus ilçesinde Çağ Üniversitesi'inde Psikoloji bölümünde burslu olarak eğitim görüyordu. 11 Şubat 2015 tarihinde okulundan evine dönerken bir minibüste tecavüz girişimine direndiği için öldürüldü. Cinayetin ortaya çıkması Türkiye çapında olayın ortaya çıktığı ve takip ettiği günlerde öfkeye ve gösterilere yol açtı. Binlerce kadın sokaklara döküldü. Olay sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Ülke çapında pek çok gösteri yapıldı.
        Aslan'ın ölümünün üzerinden 5 yıl geçti ama unutulmadı. O, kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi haline geldi. Zanlılara müebbet hapis cezası verildi. Katillerden Suphi Altındöken kaldığı hapishanede silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
       Özgecan nurlarda yatsın. Bitmeyen, kadına ve çocuğa şiddetin son bulması dileği ile.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları