https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÖKSÜRÜĞÜNE DİKKAT ET, VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığına dikkat.

28.12.2018 09:53 tarihinde yayınlandı 478 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÖKSÜRÜĞÜNE DİKKAT ET, VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
 Geleneksel olarak her yıl Ocak ayının ilk haftasından  başlamak üzere düzenlenen, halkımızın verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesini amaçlayan “72. Verem Eğitimi Ve Propaganda Haftası” 6 Ocak itibari ile başlayacak.
 
-Tüberküloz (Verem) halen dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri verem mikrobu ile enfektedir. Bu insanların %10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Tüberküloz erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir ve çoğunlukla ekonomik olarak retken yaş grubunda ki erişkinleri tutmaktadır.
 
-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2016 Raporu”nagöre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler (insidans ve mortalite hızları) düşmektedir.
 
-Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir. Yapılan çalışmalarda tedavi, edilmeyen balgam yayması pozitif akciğer TB olgularının %70’inin 10 yıl içinde hayatını kaybettiği saptanmıştır.
 
-Türkiye’de yeni tespit edilen verem hastası sayısı her yıl ortalama %6-7 oranında azalmaktadır.
 
VEREM  HASTALIĞININ ETKENİ
 
-TB  etkeni “MYCOBACTERİUM tuberculosis” basilidir.
Uzun sürede çoğalır, kültürde 2-6 haftada üreyen ve oksijenli ortamda yaşayan bir basildir.
 
VEREMİN BULAŞMASI
 
Verem basilinin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır.
Basil hava yolu ile bulaşır.
Hasta insanlarda öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yol ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır.
Balgam yayması (ARB) pozitif bulunan ve akciğerinde kavitesi (yara-kovuk) olan hastalar daha fazla basil saçarlar. Basil kaynağı ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur.
 
VEREM ENFEKSİYONU VE HASTALIĞI
 
- Hastalığın gelişmesine yol açan vücut direncini düşüren hastalıklar ve etkenler vardır. HIV/AIDS vücut direncini en çok kıran hastalıktır. Bunun dışında şeker hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kanserler, ilaç ve alkol bağımlılığı, sigara, madenci hastalığı ve diğer bazı ciddi kronik hastalıklarda vücut direncini düşürür. Bebeklerde yaşlılarda da vücut direnci düşük olduğundan hastalanma fazla olur. Veremle ilgili klinik bulguların ortaya çıktığı duruma “Verem Hastalığı” denilir Verem hastalığı vücudun bütün organlarını tutabilir ancak en çok akciğerlerde görülür (%60-70). Hastalığın tuttuğu diğer organlar arasında en sık görülenler; akciğer zarı, lenf bezleri, kemikler, böbrekler ve beyin zarlarıdır (menenjit)
 
VEREM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
 
-Genel Yakınmalar: Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi.
-Solunum Sistemi Yakınmaları: Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt- yan ağrısı, nefes darlığıdır. Gırtlak veremi ses kısıklığı yapabilir. Diğer organları tutan verem hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir. (lenf bezi büyümesi, ,idrarda kan, eklemde şişlik vb ) 2-3 haftadan uzun süren ve non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürükte verem hastalığında şüphelenmek gerekir.
 
VEREMİN TEDAVİSİ
 
Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Dispanseri Birimlerinde (VSD) Veremin Teşhis Ve Tedavisi
Ücretsizdir. Veremin tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenir. Yeni verem hastalarının tedavisinde standart tedavide genellikle 2 ay 4 farklı ilaçla ve 4 ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler.Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi (DGT) denilir. Tedaviye dispanserde yada hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir.
 
DİRENÇLİ VEREM
 
-Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik yada düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez tam tersine tedavisi güç bir duruma gelir. Bu duruma Dirençli Tüberküloz denir.
 
Temaslı Muayenesi ve Koruyucu Tedavi
 
-Bulaştırıcı verem hastası ile aynı havayı paylaşan ve basiline maruz kalan kişilere “temaslı” denilir. Verem hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve verem enfeksiyonu olan kişide verem hastalığı gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir.
 
VEREM AŞISI – BCG (BACİLLE CALMETTE GUERİN)
 
-BCG aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden verem hastalığını (menenjit ve miliyerTB) önlemede çok etkilidir Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşı zamanı geçirilirse, 6 yaşa kadar yapılabilir, ancak bu durumda önce tüberkülin deri testi (TDT-PPD) yapılması gerekir.
 
-Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır. Veremsiz bir Türkiye için ilaçlar gözetim altında içilmelidir. Verem hastalığı düzenli tedavi ile şifa bulur. Çocuklarınızı veremden korumak için BCG aşısını yaptırınız. Verem teşhis ve tedavisi, sağlık kuruluşlarında ücretsizdir.
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları