https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ODTÜ AKADEMİK ARŞİVİNİ ERİŞİME AÇTI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından oluşturulan ve internet ortamından ulaşılabilecek bilim platformu ''OpenMetu'' erişime açıldı.

24.12.2019 09:29 tarihinde yayınlandı 278 defa okundu 0 defa yorumlandı
ODTÜ AKADEMİK ARŞİVİNİ ERİŞİME AÇTI
            ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki ''Açık Bilim Konferansı ve Akademik Arşiv Açılışı'' Programında konuşma yapan ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, OpenMetu uygulaması için biraz geç kaldıklarına, Türkiye'de daha önce bu alanda girişimde bulunan üniversitelerin olduğuna işaret etti.
            İyi bir zamanlama ve komisyon aracılığıyla OpenMETU'yu erişime açtıklarını aktaran Zeyrek, bilimin açık olduğunu ve olacağının altını çizerek, ''Günümüzün değişen paradigmalarında biraz daha başka melodik yaklaşımlara ihtiyaç var. Günümüzde üniversitemizin bir yılda yaptığı yayın sayısı bin civarında. Biz bunu çok az görüyoruz ve yükselmesi gerekiyor. Türkiye genelinde 40 bine yakın yayınlara çıkmış durumdayız. Muazzam bir gelişme var. Dünyadaki değişim bu zemini yaratmış bulunuyor. Bir çok ihtiyaç da kendini bu anlamda göstermiştir'' diye konuştu. 
            ODTÜ'de üretilen bilimsel bilgiye internet aracılığıyla finansal, yasal, teknik engeller olmaksızın erişebilirliğini sağlayan kurumsal akademik arşive OpenMETU platformuna, ''https://open.metu.edu.tr'' adresinden ulaşılabilecek.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları