https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

NAZIM HİKMET ÖLÜMÜNÜN 57. YILINDA ANILDI

Şair, roman ve anı yazarı Nazım Hikmet Ran ölüm yıl dönümünde şiirleri ve güzel sözleriyle anıldı. Ölümünün üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen eserleriyle unutulmayan şair, memleket hasreti ile Moskova'da yaşamını yitirmişti.

06.06.2020 00:43 tarihinde yayınlandı 232 defa okundu 0 defa yorumlandı
NAZIM HİKMET ÖLÜMÜNÜN 57. YILINDA ANILDI
        Nazım Hikmet 1902 yılında Selanik'te doğdu.Dedesi Mevlevi tarikatından Nazım Paşa, babası Hikmet Bey, Galatasaray Lisesi mezunu bir memurdu. Annesi Celile Hanım dilci, eğitimci Enver Paşa'nın kızı idi. Dedesi Nazım Paşa'nın etkisiyle şiir yazmaya başladı. Nazım Hikmet ömrünün bir kısmını hapishanelerde, sürgünlerde geçirdi.Bir çok yargılanmaların ardından 1951'de Türk vatandaşlığından çıkarıldı.
         Doğumunun 100. yılı dolayısıyla 2002 yılında UNESCO tarafından Nazım Yılı ilan edilen sanatçı, 5 Ocak 2009 yılında Bakanlar Kurulu  kararıyla yeniden Türk vatandaşlığına kabul edildi.
           Eserleri 50'den fazla dile çevrilen şair cezaevindeyken, İbrahim Sabri ve Mazhar Lütfi takma adlarının yanında imzasız olarak şiirler yazdı. Onu şair kimliği ile tanısak da çoğu tablolarını cezaevinde çizdi. 1946 yılında Bursa Cezaevindeyken, rahmetli Ressam İbrahim Balaban, Nazımın desteği ile resme başlayarak, unutulmayan ressamlar arasına girdi.
          Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden Nazım Hikmet'in asıl adı Mehmet Nazım olsa da edebiyat tarihinde Nazım Hikmet olarak tanındı. Ran soyadını daha sonra aldı.
           1963 yılında kalp krizinden ölen Nazım, Rusya'nın başkenti Moskova'da 57. yılında mezarı başında anıldı. Törene katılanlar çelenk ve karanfiller bırakarak, konuşmalar yaptı. 
            Büyük Usta Nazım Hikmet'i saygıyla anıyoruz.
..
Dönüp duran bir çark
Akıp giden bir zaman
Yine, yeniden bir sabah
''Günaydın yaşamak''
        NAZIM HİKMET
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları