https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MUZAFFER İLHAN ERDOST'U KAYBETTİK

Yazar ve Yayıncı, Sol ve Onur Yayınlarının sahibi Muzaffer İlhan Erdost, tedavi gördüğü Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

26.02.2020 12:48 tarihinde yayınlandı 264 defa okundu 0 defa yorumlandı
MUZAFFER İLHAN ERDOST'U KAYBETTİK
 Erdost, bir süredir omurgasındaki eğrilik nedeniyle rahatsızlık yaşıyordu. 88 yaşındaki Erdost'u kronik lösemiye bağlı beyincik kanamasından kaybettik.
        1932 Tokat Artova doğumlu olan Erdost, öğrenimini Sivas ve Çorum'da tamamladı.Lise yıllarında Sivas'ta çıkan ''Ülke'' adlı gazetede Kemalettin Kamu ile ilgili bir incelemeyi yayımlayarak yazarlık yaşamına başladı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi mezunu olan yazarın bir çok dergilerde öykü, şiir ve yazıları yayımlandı.
         1965 yılında kurduğu Sol Yayınlarını 1971 yılına kadar yöneten yazar, 142. maddeye aykırı eylemde bulunmaktan 37.5 yıl mahkumiyet aldı. Genel af yasasından faydalanarak ceza evinden çıkınca yeniden yayıncılığa başladı.
          Erdost, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanlığı yaptı. Aynı zamanda Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu kurucu üyesiydi.
          12 Eylül'de Mamak Cezaevi'nde öldürülen yayıncı İlhan Erdost'un ağabeyi olan Muzaffer Erdost, kardeşi İlhan'ın adını kendi adına ekleyerek Muzaffer İlhan Erdost adını yazı ve kitaplarında kullandı.
         Yazarın yazıları Son Havadis, Cumhuriyet gazeteleri ile Hisar, Açık Oturum, Kaynak, Mavi, Yön, Türk Solu, Dost Ülke, Papirüs, Türkiye Yazıları, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergilerde yayımlandı.
        Erdost, 26 Şubat 2020 tarihinde Karşıyaka Mezarlığı'nda öğle namazının ardından, kaybettiği yayıncı eşi Rana Erdost'un yanına defnedilecek.
         Muzaffer İlhan Erdost'a  Allahtan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/  ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları