https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MÜTEAHHİTLERİN SINIFLANDIRILMASI YAPILAN TOPLANTIDA ELE ALINDI

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu aylık olağan toplantısını dernek binasında gerçekleştirdi.

11.12.2019 15:24 tarihinde yayınlandı 193 defa okundu 0 defa yorumlandı
MÜTEAHHİTLERİN SINIFLANDIRILMASI YAPILAN TOPLANTIDA ELE ALINDI
Başkan A.Atılgan Sert nezaretinde toplanan yönetim kurulu, Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik,  Müteahhitlerin yaşamış olduğu problemleri ve çözüm konusunda öneri ve değerlendirmelerde bulundu.
 
Genel Merkez’de seçim var
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği aylık olağan toplantısını Başkan A.Atılgan Sert başkanlığında gerçekleştirdi. Başkan A.Atılgan Sert nezaretinde toplanan yönetim kurulu, Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik,  Müteahhitlerin yaşamış olduğu problemleri ve çözüm konusunda öneri ve değerlendirmelerde bulundu. Dernek önümüzde ki günlerde Genel Merkez Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu İMKON’u ziyaret ederek gerçekleştirilecek seçime katılacak.
Toplantı da müteahhitleri ilgilendiren Müteahhitlerin yeterlilikleri konusunda açıklamada bulunan Başkan A.Atılgan Sert, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının tutulması hakkında resmi gazetede yayınlanan açıklamayı yönetim kurulu üyeleriyle paylaştı. Başkan A. Atılgan Sert Bakanlığın kriterlerini şöyle sıraladı, “Özel sektörde yapım işlerini yüklenecek müteahhitler için belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklere sahip olması koşulu getirildiğini belirtti.
Son üç yıldaki bilanço ve oranlarına bakılacak
Bakanlığın açıklaması ve kriterleri şöyle: Bakanlıkça, Türkiye'deki yapı stokunun yaklaşık yüzde 95'ini inşa eden özel sektöre inşaat yapan yapı müteahhitleri için düzenleme getirildi. Buna göre, yapılan düzenlemeyle ihtiyaçlarına göre yeniden ele alınarak hazırlanan "Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik" ile özel sektörde yapım işlerini yüklenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklere sahip olması koşulu getirildi. Bu şekilde, yetki belgesi numarası sahibi müteahhitler, yeterlikleri dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılmış ve bunların yükümlenebilecekleri işler de yeterlikler ile uyumlu olarak detaylı şekilde tanımlandı. Temelde firmaların mali göstergelerini esas alan müteahhitlik yeterlik sistemi, firmaların belge başvurularından önceki son 3 yıl içerisindeki bilanço oranlarına bakılacak şekilde düzenlendi. Firmanın mali durumu cari oran, öz kaynak oranı ve borç oranı olmak üzere 3 farklı bilanço göstergesi kullanılarak değerlendirilecek. Firmanın mali yeterliği banka referans mektubu ile de desteklenecek.
 
Son on beş yılda yapılan işler dikkate alınacak
Yeterlik değerlendirmesinde ikinci olarak mesleki ve teknik yeterlikler kontrol edilecek. Mesleki yeterlik için firmanın başvurduğu grup için öngörülen benzer iş deneyimini sunması gerekecek. Firmanın 15 yılda yaptığı işler dikkate alınacak, teknik yeterliğin bir başka göstergesi ise belgeli usta çalıştırılması ve teknik personel istihdamı olacak. D grubu belge almak isteyen bir firmanın bilanço oranlarını sağlaması ön koşuluyla daha önceden tek bir bina işinden 15 bin metrekare kadar iş deneyimine sahip olması gerekecek. Bu firma tek bir işte 30 bin metrekare iş yapabilecek.
Deneyimi olmayan firma H Grubundan belgelenecek
Herhangi bir iş bitirmesi, bir başka deyişle müteahhitlik deneyimi olmayan bir firma ancak H grubundan belge sahibi olabilecek, deneyim sahibi oldukça grubu yükseltilecek. H grubu için taslak düzenlemede öngörülen tek iş miktarı yaklaşık olarak bin metrekare ile sınırlı olacak. Firmaların ortaklıkları halinde grup sınıflandırmaları da yükseltilecek, firmaların yeterlik koşullarını kaybedip kaybetmedikleri 3'er yıllık periyotlarda tekrar kontrol edilecek. 1 Ocak 2012'den itibaren yapı ruhsatına tabi bütün yapıların bir yapı müteahhidinin sorumluluğu altında inşa edilmesi ve her müteahhidin "Yetki Belgesi Numarası" alması, 3194 sayılı İmar Kanunu ile zorunlu kılınmıştı. Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişi yapı müteahhitlerine yetki belgesi numarası Bakanlıkça, elektronik olarak Yapı Müteahhitleri Bilişim Sistemi üzerinden veriliyordu.
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları