https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MİMAR YAZAR ŞAİR CENGİZ BEKTAŞ'I KAYBETTİK

Mimar,yazar, şair, Evrensel Gazetesi yazarı Cengiz Bektaş'ı 20 Mart 2020 tarihinde kaybettik. Ağa Han ve Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Bektaş, kalp yetmezliği nedeniyle bir haftadır İstanbul'da bir hastahanede yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

21.03.2020 11:39 tarihinde yayınlandı 178 defa okundu 0 defa yorumlandı
MİMAR YAZAR ŞAİR CENGİZ BEKTAŞ'I KAYBETTİK
         1934 yılında Denizli'de doğan Cengiz Bektaş, yüksek öğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yaptı. Almanya'da serbest mimar olarak çalıştı. ODTÜ Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak çağrılınca Türkiye'ye dönerek, ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık İşliğini bir yıl yönetti.
          25'in üzerinde ödülü bulunan Bektaş, Cumhuriyet dönemi  mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. Ankara'da bulunan Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı. Bektaş yaşamı boyunca konut, müze, sanayi ve okul gibi bir çok eser bıraktı. Son olarak da Evrensel Gazetesinde ''Yaşama Kültürü'' başlığı altında köşe yazıları yazıyordu.
        Yakınları tarafından; ''Mimarlığı, yazılarını ve şiirlerini, şiiri ve yazıları, mimarlığını tamamlayan bir kişilik olarak bilinen  Bektaş için ''Neredeyse bir Rönesans aydınıydı'' diye tanınıyordu.
        Ayrıca bugüne kadar şiir deneme, inceleme, araştırma ve çocuk yazını dallarında birçok eser bırakan Bektaş, uzun yıllar Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı ve PEN Türkiye 2. Başkanlığı görevlerini üstlendi. Şiirleri 16 dile çevrildi.Şiir betikleri ile birlikte mimarlık, kültür konularını işleyen 106 yapıtı bulunuyor. 
         Çengiz Bektaş'ın ailesi, ''Sevgili dostlar, onu uğurlarken yanımızda olmak istediğinizi biliyoruz. Bunu biz de isterdik ama bildiğiniz gibi zamanın tuhaf bir aralığından geçiyoruz. Böyle bir aralıkta o şöyle derdi; 'Kalben burada olduğunuzu biliyorum. ne olur gelmeye kalkmayın' Lütfen O'nun bu isteğine uyun. Onu anmak için iyi bir zamanda buluşmak üzere sevgi ve sağlıkla kalın'' diyerek mesaj yayınladı. Aile koronavirüs tedbirleri sebebiyle cenaze töreninin aile arasında yapılacağını açıkladı.
         Kıymetli Mimar ve Şair Cengiz Bektaş'a Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları