https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MİMAR, YAZAR, RESSAM KADRİ KALAYCIOĞLU

1927 yılında Ankara'da doğan Mimar, Yazar ve Ressam Kadri Kalaycıoğlu ile tanışma fırsatı yakalamak şans oldu. Tam asırlık bir çınar. Gençlere taş çıkaracak kadar şık, kibar ve anılarla dolu bir insan. Onu evinde, Gazeteci-Yazar Dr. Necati Yalçın ve İç-Mimar Hazal Akdemir ile ziyaret ettik.

23.12.2019 09:49 tarihinde yayınlandı 351 defa okundu 0 defa yorumlandı
MİMAR, YAZAR, RESSAM KADRİ KALAYCIOĞLU
          Büyük kurtarıcı Atatürk'ün Ankarası'nda, Ankara Kalesi'nin en güzel evlerinden birinde dünyaya gelen Kalaycıoğlu, kalenin dar sokaklardaki yaşam serüvenini resimlerine de yansıtmış. Buram buram tarih kokan evi'nde onu tanımak istedik;
          Kadri Kalaycıoğlu, 1927 Ankara doğumlu. İlkokulu İzmit Akçakhoca ilkokulunda okuyup diplomasını Ankara İlktekin İlkokulu'ndan aldı. Ankara 4. ortaokulundan sonra Atatürk Lisesini bitirdi. İlk defa çocukluğunda dayısından duyduğu ''Mimar'' sözcüğünün peşinden gitti. Öğrencisi olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1951 yılında Yüksek Mühendis-Mimar olarak mezun oldu. Kısa bir süre Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Projeler Bürosu'nda çalıştı ve kurumdaki görevi boyunca,Ankara Defterdarlığı, Giresun Kemik Verem Hastanesi, Çorum Hükümet Konağı  binalarının mimari projeleri aralarında olmak üzere birçok projenin yapımını gerçekleştirdi. Daha sonra arkadaşı Mimar Vedat Yalçınkaya ile birlikte çalışmalarıyla, oteller, apartmanlar, banka şubeleri, hastaneler, okullar gibi bir sürü mimari projelere imza attılar. 
       ''Kızılay'da ilk yüksek binayı ben yaptım'' diyor Kalaycıoğlu. Ankara'nın en güzel otellerinden olan  Balin Otel'in ardından Ankara Akay Yokuşu'ndaki Dedeman Oteli, Ankara Üniversitesi Vehpi Koç Göz Bankası Hastanesi, Ankara Gazeteciler Sitesi, Ankara Bahçelievler semtindeki Eser Sitesi başlıca eserleri arasında oldu.
          Kalaycıoğlu 2018 yılında çıkardığı, ''Resimlerimle Yaşadıklarım'' isimli kitabında çocukluk  ve gençlik döneminde yaşadıklarını yalın bir dille anlatıyor. Resim çalışmaları da kitabını süslemiş. ''Yeni kitabım çok yakın bir zamanda çıkıyor ama yazmaya devam etmem lazım. Benim anılarım bitmez'' diyor 
        Bir Atatürk çocuğu, bir Cumhuriyet aydını olan Kadri Kalaycıoğlu'nun 92 yıllık yaşamını gelecek kuşaklara aktarması dileği ile sağlıklı uzun ömür dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları