https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MERSİN SOKAKLARI'NDA SANAT VE NAZİFE BİLGİN HAZAR

Mersin'in Toroslar İlçesi'nde yaşayan Ressam Nazife Bilgin Hazar, yaptığı çalışmalarla büyük beğeni topluyor.

19.07.2020 00:12 tarihinde yayınlandı 126 defa okundu 0 defa yorumlandı
MERSİN SOKAKLARI'NDA SANAT VE NAZİFE BİLGİN HAZAR

        Sabah 8'de  fırçasını eline alan Ressam Nazife Bilgin Hazar, gece geç saatlere kadar belediyenin sağladığı boyalar ve vinç ile 10-15 metre yükseklikte resimler yapıyor.
        Sanatçı, 2 çocuğunu büyüttükten sonra 48 yaşında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girip 52 yaşında mezun oldu Şu an Belediye ile birlikte uygulamaya koyduğu sosyal sorumluluk projesi ile binaların dış cephelerine ünlü ressamların eserlerini resmediyor.. 
      Hazar'ın resmettiği eserler sayesinde mahalleli Osman Hamdi Bey, Johannes Vermeer, Frida Kahlo, Diego Rivera, Vincent Van Gogh, Neşet Günal, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso gibi gibi sanatçıları artık tanıyor. 
        Sanatçı son olarak Mersin'de eskimiş bir apartmanın dış cephesinde  ''Reprodüksiyon'' işlemiyle dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo'nun ''Ben ve Maymun'' eserini resmetti. 
        Hazar, ''2012 yılında Mersin Üniversitesi Resim Bölümü'nde  okurken kampüs içinde geçici hayvan bakım evinin dış duvar cephesine ilk duvar resmimi yaptım. Onu, sosyal sorumluluk projesi adı altında kurumlara yaptığım çalışmalar takip etti.Beni bu çalışmalara iten şey, sokakları açık hava müzesine dönüştürüp insanları sanatla buluşturmak. Herkesin yolu sanat galerisinden geçmez ama sokaktan geçer'' diye konuştu.
        Mersin Toroslar Belediye Başkanı Atsız Avşın Yılmaz, ''Duvar sanatı, en iyi anlatım sanatıdır. Sanatı insanların ayağına getiriyoruz.Ressam Nazife Hazar'ın elinde hayat bulan Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının ardından Güneykent Mahallesi'ndeki konutlarda da başlattık.Binalardaki grileşmenin verdiği soğuk görüntüyü ortadan kaldırmak istedik. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz'' dedi.
        Sanatsal ve estetik dokunuşlarla Mersin'in çehresini değiştiren, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Avşın Yılmaz ve Ressam Nazife Bilgin Hazar'ı kutlarız.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları