https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MEMUR SEN'den zam teklifine tepki

Memur Sen İl Temsilcisi Mustafa Çoban, toplu sözleşme görüşmeleri çerçevesinde sunulan zam teklifinin makul değil malul bir teklif olduğunu, bu teklifin ne bütçe gerçeği ne de ülke gerçeği ile uyuşmadığını söyledi.

17.08.2019 12:27 tarihinde yayınlandı 194 defa okundu 0 defa yorumlandı
MEMUR SEN'den zam teklifine tepki
Teklife eş zamanlı tepki
Memur Sen İl Temsilciliği, 5 milyon kişiyi ilgilendiren 5.dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrası hükümetin maaşlarda 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021 yılının ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve her 6 ay sonunda enflasyon farkı teklifinde bulunmasını protesto etti. 81 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasını Memur Sen İl temsilcisi Mustafa Çoban yaptı. Teklifin kabul edilebilir olmadığını ifade eden Çoban “Bu teklifte büyüyen ekonomi yok, güçlü Türkiye yok, sosyal hukuk devleti yok. Gecikme faizine yüzde 25 zam yapıldı, elektrik ve doğalgaza zam yapıldı. Bu teklif ne bütçe gerçeği ile ne de ülke gerçeği ile uyuşmuyor" diye konuştu.
Teklif gecikmeyi unutturdu
'Emek kesimi için toplu pazarlık masasının anlamının evdeki bulguru kaybetme kaygısı olmaksızın Dimyata pirince gitmektir' diyen Çoban, Kamu işvereninin sunduğu teklif ile hem Dimyata pirince gidilmesini engellediğini hem de evdeki bulgurun değerini azaltma gayreti içinde olduğunu kaydetti. Teklifin 22 gün sonra sunulduğunu, sunulan teklifin gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere de sahip olduğunu vurgulayan İl Temsilcisi Çoban, Kamu işvereninin 'teklif gecikti' siteminin ve tepkisinin ötesinde 'teklif geçiştirildi', 'masa önemsizleştirildi' ve 'alın terimiz değersizleştirildi' tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir" dedi.
Cefayla buluşturma teklifi
Başkan Çoban, Hükümetin sunduğu ilk teklifin her yönüyle Büyük Türkiye hedefleri ile uyuşmadığını, kamu görevlilerinin refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi olduğunu aktardı. Çoban, "Hükümetin masaya sunduğu ilk teklif; “Güçlü Türkiye imkansız”,  “Büyük Türkiye anlamsız”ve  “Yeni Türkiye gereksiz fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz.  Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir,  Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir" diye konuştu.
 İmzaya değil sahaya çağırıyor
Yapılan teklif ile Kamu görevlilerine ve onların yetkili temsilcisi konumunda konfederasyona ve sendikalara ”2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin'  denildiğini aktaran Mustafa Çoban, Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde %15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde %12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin. Yetmez, “gecikme zammı aylık %2,5, yıllık %30 iken maaş zammınızın yıllık %6’lar ve iki yıllık toplamda %12’ler seviyesinde olmasına aldırış etmeyin” denildiğinin altını çizdi.  
Açıklanan rakamlarla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk toplu sözleşme görüşmesinin imzaya çağıran değil, nizaya ve sahaya çağıran bir teklif olduğunu belirten Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: " Bizler, kamu görevlilerinin standardını yükseltecek, dertlerini küçültüp bitirecek teklif beklerken karşımıza çıkan teklif  “vaat ettiği standart düşük, ürettiği skandal büyük”  niteliktedir.   İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bu teklifin maliyetini karşılayacak bütçede imkan var olduğuna inanıyoruz.  2020 yılında Hükümetin bütçesine yaklaşık %27 civarında zam yapılırken kamu görevlilerinin maaşlarına ise  %3,5+%3 zam yapılmak istenmektedir
"Memur-Sen Antalya İl temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz"
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları