https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MATRAK FEDERASYONU ANKARA'DA KURULDU

Matrak Sporu, somut olmayan Kültürel Miras kapsamında tekrar canlandırılması ile Türk sporu kültürel mirasına katkı sağlanmış ve Türk spor kültürünün zenginliği ortaya çıkarılmıştır.

03.02.2020 09:43 tarihinde yayınlandı 249 defa okundu 0 defa yorumlandı
MATRAK FEDERASYONU ANKARA'DA KURULDU
     ''Matrak Sporu'' belkide ilk duyduğumuz bir spor adı. 
         Bu oyun, Osmanlı İmparatorluğu'nda Yeniçeriler, Sipahiler ve Osmanlı Padişahları tarafından Cenk Sanatı talimi ve spor olarak yapılmış. Matrak halk arasında çoğunlukla komik anlamı ile bilinmektedir. Matrak oyunundan günümüze ''Matrak geçmek'' şeklinde bir söz ile gelmiştir.  Bir başkası ile dalga geçmek, hafife almak, eğlenmek manaları ile bilinen bu söz esasında ustalaşmış matrak sporcusunun yeni başlayan bir sporcuya karşı üstünlüğünü betimlemektedir. Matrak oyunu Türk kılıcı, Yatağan kılıcı ve Osmanlı kılıçlarının eğitim ve teknik yapılarını içeren eskrim ve diğer kılıç sporlarından yüzyıllar önce gelişimini tamamlayarak Osmanlı'da yapılmış askeri spor talimidir.
         Matrak sporunun oluşması, gelişmesi için emek veren, tarihte Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamış Matrakçı Nasuh'dur. Günümüzde ise Matrakçı Erkan Çalış büyük fedakarlıklarla bu kültürün yaşatılması için emek veren kişidir.
         6 Aralık 2019 tarihinde Matrak Federasyonu Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kuruldu.Federasyon geçici Yönetim Kuruluna   Efkan Çalış Federasyon Başkanı, Halit Demir Başkan Yardımcısı, Cüneyt Sayalgı sekreter, Sayman Mehmet Çiçek, üyeler ise Mehmet Emin Felemezoğulları, Ahmet Nas, Taha Özçelik, Şakir Arı ve Mehmet Sönmez seçildi.
        Kurucu ve Federasyon Başkanı Efkan Çalış, ''Büyük medeniyetler kurmuş milletimizin tarihte ulaştığı ihtişamı tekrar yaşatmak için kültür ve sanatımızı korumak ve yüceltmek zorundayız. Özbenliğinden uzak yetişen nesiller kimlik buhranı yaşarlar. Başka milletlerin kültür ve sanatına taklit ile medeniyet inşa edilemez'' diyerek federasyonun kuruluşuna destek veren Ata Sporları Konfederasyonu Başkanı Hacı Sürmeli ve yetkililere teşekkür etti.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları