https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

MAĞARALARDA DEFİNE YOK, EFSANE VAR

Vali Münir Karaloğlu, kent markasını öne çıkarmak ve mağaracılık turizmini geliştirmek için Kocain ve Karain Mağaraları’nda incelemelerde bulundu.

14.09.2019 15:37 tarihinde yayınlandı 224 defa okundu 0 defa yorumlandı
MAĞARALARDA DEFİNE YOK, EFSANE VAR
Antalya Valiliğince Türkiye'de haritası çıkarılmış 3 bin 505 mağaranın 735'inin bulunduğu Antalya'da, mağaracılık turizminin geliştirilmesi amacıyla kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Kocain Mağarası ile Karain Mağarası'na inceleme gezisi düzenlendi.

Etkinliğe Vali Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, Balkan ülkelerinden gelen dağcılar ve çok sayıda doğasever katıldı.

Türkiye'nin en geniş girişi ve en büyük galerisine sahip yaklaşık 30 milyon yıllık mağaradaki milyonlarca yılda oluşmuş sarkıt, dikit ve sütunlar, ziyaretçileri büyüledi. Mağaranın akustiğini görmek isteyen Vali Karaloğlu, ziyarette kendilerine eşlik eden Muratpaşa Cami İmamı Hatibi İrfan Keskin'den ezan ve kaside okumasını istedi.

Bizler Kentimizi Tanımıyoruz
Vali Münir Karaloğlu, Türkiye Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç’in yanına gelerek, 'Türkiye'de tespit edilmiş 3 bin 705 mağara var. Bunun 735 tanesi Antalya'da' dedi. Ben de ona, 'Bülent sen bunu bana geç söyledin. 3 senedir Antalya'dayım daha önce gelmeliydin' dedim. Antalya'daki mağaralardan sadece 8'ini biliyorsak bir yerde eksiğimiz var demektir. Bu eksikliği tamamlamak gerekiyor. Bu programı beraberce organize ettik. Hepimiz için ilginç ve öğretici olan gezimizi yaptık. Antalya, yüce Allah'ın birçok özellik verdiği bir şehir ama içinde yaşayanlar olarak bizler kentimizi tanımıyoruz. Bu doğa harikası yer Antalya'ya sadece 40 dakika. Anket yapılsa, bu mağarayı bilen ve gören kişinin sayısı çok azdır" dedi.

Mağaralarda Define Yok, Efsane Var
Antalya'nın değerlerinin sahiplenmesi ve korunması gerektiğinin altını çizen Vali Münir Karaloğlu, "Biz, ezberlediğimiz işi yapıyoruz. Deniz, kum, güneş üçlüsüne sıkışmışız, yenilik peşinde koşan yok. Şu güzel mağarayı daha çok insana gösterebilmemiz, itinayla korumamız lazım. Mağaralarda define yok, efsane var. Birileri kazmayı, küreği alıp gelip buralara zarar veriyor. Allah rızası için kimse burayı kazmasın. Burada ne olabilir? Hep beraber gezdik, gördük. Doğal oluşumlar, milyonlarca yılda oluşan sarkıtlar, dikitler, sütunlar var. Milyonlarca yılda oluşmuş jeolojik oluşumlar var" ifadelerini kullandı.

Kocain Mağarası’nın ardından Karain Mağarası’nda incelemelerde bulunana Vali Münir Karaloğlu, Karain Mağarası'nın, arkeolojik değerler konusunda çok önemli olduğunu vurgulayarak, insanlığın hikâyesinin yattığı bir yerde olduklarını ifade etti. Mağarada 1940'lardan bu yana kazıların yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, Karain Mağarası’nın çevre düzenlemelerinin iyi olduğunu belirterek, mağaraya en kısa zamanda ahşaptan bir yürüyüş yolu yapılacağını da sözlerine ekledi.

Antalya'nın keşfedilmeyen mağaralarındaki değerleri öne çıkarmaya devam edeceklerine vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, kentin mağaraları, kanyonları ve şelaleleri ile ilgili çok yakında ayrıntılı bir çalışma yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Vali Münir Karaloğlu ve beraberinde ki heyet, Kocain ve Karain Mağarası'ndaki incelemenin ardından yine Döşemealtı ilçesinde bulunan Kırkgöz Han’ı ziyaret etti.
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları