https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KORSAN TAŞIMACILIĞA İZİN YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi yetkilileri ve Antalya Servisçiler Odası korsan taşımacılığın önüne geçerek Antalya sınırları içinde faaliyet gösteren okul ve personel servisi olarak kullanılan araçlara güzergâh izin belgesi ve C plaka zorunluluğu getirdi.

24.07.2019 13:05 tarihinde yayınlandı 838 defa okundu 0 defa yorumlandı
KORSAN TAŞIMACILIĞA İZİN YOK
   Öğrenci, personel ve müşteri taşıyan servis araçlarında emniyeteksikliğini ortaya koyan kazalar ve hayati tehlike yaratan olaylar, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi. Belediyenin Ulaşım Dairesi yetkilileri, ilgili kurumlar ve meslek odalarından oluşan İl Trafik Komisyonu’nun aldığı kararla tüm servislere C Plaka ve ‘Güzergâh İzin Belgesi’ şartı getirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, 30 Temmuz’da 327 C plakalı aracın ihalesinin yapılacağını duyurdu.

19 İLÇEDE 1 EYLÜL 2020'DEN İTİBAREN UYGULANACAK
   Trafik Komisyonu tarafından alınan karara göre, Antalya’nın 19 ilçesinde faaliyet gösteren servis araçlarının kontrol altına alınması, disipline edilmesi, korsan taşımacılığın önlenmesi ve etkin denetimin sağlanması amacıyla yeni yasa getirildi. Komisyon açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Firmaların kendi öz malı ya da C plakalı olması şartıyla servis araçlarına ‘Güzergâh İzin Belgesi’ düzenlenmesi zorunlu hale geldi. İl genelinde 1 Eylül 2020’den itibaren uygulanmak üzere öğrenci, personel ve ücretsiz müşteri servislerinin öz mal araçlar yerine yalnızca C plakalı araçlarla yapılmasına karar verildi.”

ŞAHİN; C PLAKA ZORUNLULUĞU GETİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR
    Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin “Eskiden çok sayıda araç denetimsiz şekilde okullara, iş yerlerine ve alışveriş merkezlerine servis hizmeti verebiliyordu. Kayıt dışı bu araçlarda kimlerin servis yaptığı belli değildi. Emniyet kemeri, kamera olmadan servise çıkıyorlardı. Şimdi bu araçlara C plaka şartı getirildi. Araç sahiplerinin belirlenen tarihten itibaren C Plaka Belgesi’yle birlikte ‘Güzergâh İzin Belgesi’ almaları zorunlu hale getirildi” dedi.
    C plakası olan tüm araç sahiplerinin vergi levhası alacağını ve bu araçları kullananlara şoför kimlik kartı çıkarılacağını da ifade eden Şahin; “Özel kreşlerin araçları okulun adına kayıtlıydı ve bu araçların denetimi sağlanamıyordu. Geçmiş dönemde İzmir’deki kreşte ölen çocuğun bindiği servis okulun aracıydı. Aracın camları, okulun adı duyulsun diye asılan reklamlarla kapalıydı. Aracın içinde uyuyup kalan çocuk, aracın camları kapalı olduğu için dışarıdan görülmemişti. Oysa C plaka almanın koşullarından biri camların reklamla kapatılmamasıdır. Bu ve benzeri emniyet açıklarının oluşmaması için servislere C plaka zorunluluğu getirilmesi çok önemli bir karar.” dedi. 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları