https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUMUZ SANATÇI AYDAN UĞUR ÜNAL

Aydan Uğur Ünal benim çalışmalarına hayran olduğum, yıllardır zevkle takip ettiğim bir sanatçı. Belki de ilk defa resimlerini izlediğim kişi. Bir ara kaybettiysem de, sosyal medyada tekrar rastlayınca çok sevindim.

03.06.2020 00:54 tarihinde yayınlandı 283 defa okundu 0 defa yorumlandı
KONUĞUMUZ SANATÇI AYDAN UĞUR ÜNAL
Pandemi günlerin de ona ulaştım ve merak ettiğim soruyu sordum. Bakın neler anlattı;
           Asıl mesleğiniz olan geomatik mühendisliği ile eserleriniz arasındaki ilişkiyi anlatır mısınız?
                Ana mesleğim Geomatik Mühendisliğinin Hacettepe Üniversitesinin yayınladığı çatkısı. Çok güzel bir anlatım. Ve Mühendislik eğitimimin sanatıma katkıları; Resmin yanı sıra Yüksek Geomatik Mühendisi ve Kent Tasarımcısı olarak uzun senelerdir ülkeme hizmet vermekteyim. Gerek aldığım eğitim gerekse edindiğim tecrübe benim hayata bakış açımı gerçekten çok değiştirdi.Resim konusunda da çok değişik sunumlara götürdü. Örneğin, resim yaparken eserlerime perspektif, ölçek ve zaman uygulamalarını aynı anda uygulayarak AydanSabb tarzımın temelini oluşturmamı sağladı. Bu şekilde resimlerim yakından incelendiğinde anlatılan konuyla ilgili seçilen kuantum olasılıklarını, izleyicinin bir tiyatro izler gibi yaşamasını sağlıyorum. Zamansızlığın içinden bir zaman filizlendiriyorum, yani resimlerim sizler baktıkça sizin gerçekleriniz çerçevesinde hayat buluyor, yaşamaya başlıyor.
           Mesleğim gereği görüş açımın çok geniş alanlara hakimiyeti, tüm o yakın bakıştaki kuantum formlarını birleştirerek, resmime uzaktan bakıldığı zaman görülen konunun ana fikrini; resmin görüngesine oturtabilme becerisine sahip olmamı sağladı. Geomatik Mühendisliği mesleğim tamamen matematik ve dijital temellidir.  Yani 2×2= 4'dür. Kurallar katıdır. Aynı doğada farkında olmadan uyduğumuz matematiksel yaşam kurallarımız gibi...Bu bana dijital kalemle resimler konusunda çok yardımcı oldu. Ancak tasarım bambaşka bir konudur. Tasarım sürecinde matematik kurallarımızın dışında, kendi içimizdeki 4'üncü boyuta geçmemiz gerekiyor. , yani 2×2= 4...5...6 olabilir. İşte bu esnekliği de doğuştan yaratıcı yeteneğim ile Kent Tasarımcısı olarak aldığım eğitimin kurgusunda sağlıyorum. Hepsi sanata duyduğum büyük sevgiyle..
          Sanatçımız Aydan Uğur Ünal'a teşekkür ederiz. Sanatla kalalım.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları