https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUMUZ İRANLI RESSAM HOSEYİN SHİRİ

Pandemi günleri, ressam konuğum İranlı Hoseyin Shiri. Natürmortların ve mevsimlerin ressamı olarak tanınan sanatçının üslubu barok dönemi izleri taşıyor.

27.08.2020 11:55 tarihinde yayınlandı 142 defa okundu 0 defa yorumlandı
KONUĞUMUZ İRANLI RESSAM HOSEYİN SHİRİ
Resimlerini çok beğenince, tanışma fırsatı yakaladım.
     Ben sordum, ressamımız anlattı;
        
      Hoseyin Shiri klasik bir soruyla başlayalım. Shiri kimdir?
         Ben 1976 yılında İran Tahran'da doğdum. Çocukluğumdan itibaren resme ilgim vardı. 9 yaşında kurslara gittim. Karakalem çalıştım. Tahran Üniversity Of Art'ı bitirerek, 18 yaşında Türkiye'ye geldim. Sanat'ta hocayla çalışmak şart. Türkiye'de Rus hocalarla çalıştım. Özellikle Rus Ressam  Vagif İbrahimvof'un çok desteğini gördüm. 2 yıl birlikte çalıştık. Zaten Rus ekolü çok sevdiğim bir ekol. Ardından 2 yıl İtalya Milano'da Güzel Sanatlar okudum. İtalya, sanat konusunda çok başarılı. Milano'ya  öğrenci götürdüm. Halen orada öğrencilerim var.
 
       Resim dışında başka uğraşlarınız var mı?
      Fotoğraf çekiyorum. Amacım değişik yerleri görüp, fotoğraflamaktı. Bunun için Avrupa'yı gezdim. Çektiğim fotoğraflarıma kompozisyon hazırlayıp, tuvale aktarıyorum. Doğa çalışmalarımı da canlı olarak yapıyorum.
 
       Koranalı günlerde sanat adına neler yapıyorsunuz?
          Korona herkesi vurdu tabii. Dışarıya çıkmıyorum, çıksamda kalabalığa girmiyorum. İstanbul Anadolu Yakası'nda atölyem var. Orada çalışıyorum. Bizlerin işi zaten üretmek. Özel müşterilerim var. Yurt dışında da müşterilerim var. Bu dönemde resimlerimi gönderme şansım olmasa da, yapıp bir kenara koyuyorum. Yani pandemi günleri benim için hep resim çalışarak geçiyor.
          Uzaktan konuğum Ressam Hoseyin Shiri'ye çok teşekkür ediyorum. Şahane çalışmaları için de kutluyorum.
          

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları