https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUM MANİSA'DAN RESİM ÖĞRETMENİ VE RESSAM AZMİ ATİLLA

Uzaktan konuğum, gencecik bir resim öğretmeni ve ressam Azmi Atilla. Manisa Güzel Sanatlar Lisesine yeni tayini çıkan Atilla, öğrencileri ile sanat adına güzel çalışmalara imza atıyor. Azmi Atilla ile neler konuştuk;

11.10.2020 21:17 tarihinde yayınlandı 281 defa okundu 0 defa yorumlandı
KONUĞUM MANİSA'DAN RESİM ÖĞRETMENİ VE RESSAM AZMİ ATİLLA
     Azmi Atilla sizi tanıyarak başlayalım.
       Ben 1980 Adıyaman doğumluyum. Çocukluğumdan beri hiç elimden kalem düşmedi. Gezmeye gittiğimiz zaman bile, arkadaşlarımla oyun oynayacağıma orada bulunanların resimlerini çizerdim. Ortaokulda resim öğretmenim Cevval Tufan'nın çok desteğini gördüm. Resme yeteneği olan öğrencilerini evinde çalıştırırdı. Halk Eğitimde açılan vitray kursuna da öğretmenim sayesinde katıldım. Lise yıllarında ise, yeni mezun olmuş öğretmenimiz Şeyma Tosun'la aynı heyecanları paylaşarak çok çalıştık.Lise son sınıfta resim dersi olmamasına rağmen Şeyma öğretmenimin desteğini unutamam. Puanım bir çok üniversiteyi tuttuğu halde ben, resim aşkım yüzünden Niğde Üniversitesi bugünkü adıyla Ömer Halisdemir Üniversitesi resim öğretmenliğini tercih ettim.İlk görev yerim Anamur'a çıktı. 4 yıl Anamur'da 15 yıl da Gaziantep'te kaldıktan sonra bu yıl Manisa Güzel Sanatlar Lisesine atandım. Pandemi  sürecinde okula gitsek de online derslere giriyorum. Aynı zamanda tez aşamasındayım. 
        Ailenizden bahseder misiniz?
         Babam matbaa işiyle uğraşıyordu. Ama ud çalardı. Ailemde müziğe karşı bir ilgi vardı. Sesleri çok güzeldi.Ama resim yapan bir tek bendim. Eşim Beden Eğitimi Öğretmeni olmasına rağmen güzel resim yapıyor, birlikte atık eşyalardan maket çalışmaları yapıyoruz. 
          Çalışmalarınız ve katıldığınız sergiler hakkında bilgi verir misiniz?
           Ben, kübizm ve fütürizm akımlarına paralel kalarak ikisinin karışımından kendi tarzımı yarattım.Çalışmalarımda kırmızıyı tercih etsem de her rengi kullanıyorum.Renk tablo üzerinde gezinmeli diye düşünüyorum.İlk kişisel sergimi, Anamur Öğretmen Evi'nde açtım. Gaziantep Tekerekoğlu İş Merkezi'nde ve Primamall AVM'de iki kişisel sergi ve ardından küratörlüğünü Ece Arman'ın yaptığı yine Primamall AVM'de karma sergiye katıldım. 
         Pandemi süreci size neler hissettirdi, sanat adına neler yapıyorsunuz? Yeni projeleriniz var mı?
          Zorlu bir süreç. Yalnızlık hissettiminsanoğlunun ne kadar çaresiz kaldığını gördüm.Korona günleri anısına 'Eyfel Kulesi'nde  viyolonsel çalan bir kız ve yere düşmüş bir maske' temalı bir çalışma yaptım. Yeni projelerim ise; 19-25 Ekim 2020 tarihinde Paris Mona Lisa Sanat Galerisi'nde  küratörlüğünü Armand Berberyan'ın  yaptığı ''Notre Dame'ın Dünü Bugünü'' temalı karma resim sergisine  'Notre Dame Yanıyor' konulu bir resmimi yolladım.Bodrum Remax Pasha Sanat Galerisinde küratörlüğünü Ece Arman'ın yaptığı 'Kuşlar' temalı karma sergimizde pandemiden dolayı  2021 yılına ertelendi. İstanbul Bostancı Green Park Otel'de 2021 yılında yine Küratör Ece Arman ile kişisel bir resim sergim olacak.
 
      ''Sevgili Azmi Atilla'ya derslerinin arasında bana zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum. Güzel bir röportaj oldu. Sanat yolculuğunda gazetem ve kendi adıma başarılar dilerim. 
 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları