https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUM ESKİ BİR DOST, RESSAM GÜNGÖR ESİN

Konuğum Ressam Güngör Esin, 80'li yıllardan beri arkadaşım... Çocuklarımızı birlikte büyüttük, bir çok anıya birlikte imza attık.

25.09.2020 14:45 tarihinde yayınlandı 77 defa okundu 0 defa yorumlandı
KONUĞUM ESKİ BİR DOST, RESSAM GÜNGÖR ESİN
 O bir resim öğretmeniydi. Evinin duvarında, kocaman soyut bir çalışması asılıydı ama ben onun bir ressam olduğunu anlayamamışım meğerse. Yıllar sonra karşılaşınca, şahane eserlere sahip olan arkadaşımı daha iyi tanıma şansına eriştim. 
     Sevgili arkadaşım Güngör Esin; yolu seninle kesişmemiş olanlar için kendini anlatır mısın?
      Ben Niğde-Bor doğumluyum.1974 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden dereceyle mezun oldum. Biz 6 arkadaş Öğretmen Okullarına seçildik. Daha sonra da  Niğde Öğretmen Okulu ve Eğitim Üniversitesine Resim öğretmeni olarak atandım. Anadolu Üniversitesi'nde lisansımı tamamlayarak,1997 yılına kadar ortaöğretim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalıştım.
     Sanat için neler söylersin? Ne tarz çalışmalar yapıyorsun?
      Sanat, insanı yücelten bir güç. Büyük Atatürk'ün; 'Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş demektir.' sözünde olduğu gibi bir ülkeyi kalkındıran bilim ve sanattır. Bunlardan birisi yok olursa hepsi yok olmuş sayılır..Benim genelde yağlı boya olan çalışmalarım,  figüratif- soyut- ekspresyonist anlatım niteliği taşımaktadır.. Antik dönem sütun başlarındaki Akantus yaprakları ile özdeşleştirdiğim deve dikenleri, resimlerimin temasını oluşturmaktadır. Çiçeklerinin renkleri ise Niğde halılarının renklerini çağrıştırmaktadır. Deve dikenleri, doğada tek yaşarlar ama yapraklarının bir ritmi vardır ve çiçeği çok güzeldir. Bu yolla doğaya, sanata duyarsız kalanlara kendi dilimle bir nevi mesaj veriyorum.
      Sanat adına yaptıklarından bahseder misin?
        Cumhuriyetin 50. Yılında 'Genç Ressamlar Arası Resim Yarışmasında'  ikincilik ödülü aldım. Emeklilik sonrası TRT Artistik Hizmetler Bölümü'nde, 'Beşik' belgeseline  animasyonlar hazırladım. Devlet Resim Heykel Sergileri'ne katıldım. Çoğu Ankara'da olmak üzere kişisel ve karma sergilere eşlik ettim. İtalya, Fransa,İspanya, Bulgaristan ve Filistin'de uzun süren inceleme ve araştırmalarda bulundum. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesiyim. 
       Pandemi günleri için neler düşünüyorsun, yeni projelerin var mı? 
       Bu süreçte tüm hayatımız felç oldu. Ekonomiyle birlikte sanatta da olumsuzluklar yaşanıyor. Sanatın her alanında bütün etkinlikler durdu. Bir tek karikatür ve mizah alanı gelişmelerden dolayı tavan yaptı.Ben evde resim çalışmalarıma devam ediyorum. Yılbaşı için Ankara Kalesi Emin Antik Sanat Galerisi'nde açılacak olan karma resim sergisine hazırlanıyorum.'Resim en iyi hediye' fikri yaygınlaştığı için resimlerimi 30x30 ebatlarında çalışıyorum.  
     ''Yılların ardından yaptığımız bu söyleşi için Güngör Esin'e gazetem ve kendi adıma teşekkür ederim.Heyecan ve keyif verici bir röportaj oldu benim için''
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları