https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUM ARDAHAN'DAN RESSAM ÖZTÜRK NUH

Konuğum Ardahan'ın Çağlayık Köyü'nden Ressam Öztürk Nuh. Sosyal medyadan resimleri dikkatimi çekince kendisine ulaştım. Bundan sonrasını Öztürk Nuh'tan dinleyelim;

17.11.2020 11:13 tarihinde yayınlandı 123 defa okundu 1 defa yorumlandı
KONUĞUM ARDAHAN'DAN RESSAM ÖZTÜRK NUH
     Öztürk Bey sizi tanıyabilir miyiz?  
       Ben Ardahan Çağlayık Köyü'nde 1985 yılında doğmuşum. Köyümüz 50 haneli, daha büyük bir köydü. Çok göç oldu. Babamın mesleği hayvancılık olduğu için o mesleği sürdürüyorum. Köyde ağabeyimle besicilik yapıyoruz şu an.
      Resme ilginiz ne zaman başladı?
       Çok ilginç bir başlama oldu. Kız kardeşimden resim dersi için Atatürk resmi yapması istenmişti. Kardeşimin Atatürk resmini ben çizdim. Çok zevk aldığımı fark ettim. Sonrada arkası geldi. Köyde yaşadığım için ders almadım hiç. Yaptığım çalışmalarımı internet üzerinden yayımlıyorum. Olumlu tepkiler var. Yurt dışına da Almanya, Fransa, İspanya gibi ülkelere yine internet üzerinden resim gönderiyorum. Oradaki sanatçılarla bağlantıya geçiyoruz. 
       Ne tarz çalışmalar yapıyorsunuz?
         Her tarz çalışıyorum. O gün canım ne isterse tuvalime aktarıyorum. Karışık çalışıyorum. Resimlerimi yağlı boya, sulu boya pastel yapıyorum. Ebru sanatıyla da ilgileniyorum. Soyut bir iki çalışmam da devam ediyor. 50'den fazla çalışmam var. Ardahan'da sergi açmayı düşünüyordum; pandemi süreci dolayısıyla erteledim. Online  olarak Ressam Feriha Gökçen Özsarıkamış'ın sergisine katıldım. Yurt dışından teklif aldım pandemi nedeniyle gidemedim.
        Sanat adına neler yapmayı düşünüyorsunuz?
         Ben sanatla ilgilenerek toplumun sesi olmayı amaçlıyorum. Ardahan'da bir galeri açacağım. Bunun hazırlıklarına başladım. Ardahanlı  Ressam Yüksel Kılıçoğlu ile görüşmelerimiz oldu. Birbirimize destek oluyoruz. 
        Pandemi süreci için neler söylersiniz?
         Corona virüsü dünyayı olduğu gibi ülkemizi de  çok etkiledi tabii ki. Bilhassa ekonomik olarak çok çektik hala da çekiyoruz. Sanat adına da yapacağımız işleri erteledik. Biz köyde yaşadığımız için hayatımızda bir değişiklik olmadı. Aynı işlerimize devam ediyoruz. Az sayıda oluşumuz, tertemiz bir hava avantaj oldu bizim için. Bir an evvel bitmesi dileği ile.
       ''Sevgili Öztürk Nuh bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim. O güzel köyünüzü görmüş gibi oldum. Mutlu, sanat dolu günler diliyorum''
 
   HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları