https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KONUĞUM ANKARA KALE MAHALLESİNDEN BİR AİLE

Pandemi sürecinin 6. ayındayız. Nekadar süreceği belli olmayan bu sürede kah panik olduk, kah çok korktuk

23.09.2020 12:53 tarihinde yayınlandı 91 defa okundu 0 defa yorumlandı
KONUĞUM ANKARA KALE MAHALLESİNDEN BİR AİLE
İlk başladığı zaman ne olduğu pek anlaşamasakta, artık çok yakınlarımızın hastalık ve ölüm haberleri gelmeye başladı. Çalışanlar dışarıya çıkmak zorunda. Eve ekmek götürmek için çıkanlar tabii ki var. Peki korona günlerinde işsiz kalanlar neler yapıyor? Üstelik okullar online sistem de olsa başladı. Bilgisayarsız, tabletsiz çocuk sayısı çok. Devletimiz tarafından dağıtılan tabletlerin internet çözümü nasıl olacak?  Ankara Kale Mahallesinde oturan bir aileyle bu konu hakkında bir söyleşi yaptık..
         Siz Ankara'da Kale Mahallesinde yaşayan bir ailesiniz. Bize biraz ailenizden bahseder misiniz?
           Eşimle ve 3 çocuğumla zor şartlarda da olsa başımızı sokacak bir evimiz var. Eşim iş kazası geçirince, çalışamadı. Korona var, çıkma diyorlar ama eve ekmek nasıl gelecek? En büyük kızımız 8. ortanca kızımız 7. küçük oğlumuz 6. sınıfta okuyor bu sene.
        Pandemi döneminiz zor olsa gerek. Bu zor süreci nasıl atlatmaya çalışıyorsunuz?
          Eşim iş bulabilirse ara ara inşaat işlerine gidiyor. İş kazası geçirince, kapalı ortamlara giremediği için  ancak inşaat işi olursa çalışabiliyor. O da bu aralar yok gibi zaten.Bir hafta çalışıyorsa, bir hafta yatıyor. Özürlü maaşıda bağlanamadı. Allah tarafından ev sahibimiz çok anlayışlı. Kira konusunda bizi sıkıştırmıyor. Çocuklarımız için Sosyal Hizmetlerden yardım parası alıyoruz. Elektrik paramızın da yarısını Sosyal Hizmetler ödüyor. Su paramızda indirimli.Belediye her gün 4 ekmek dağıtıyor 3 ayda bir de, erzak yardımı alıyoruz. Zaten bu yardımlar olmasa yaşamanın imkanı yok.
     Çocukların evden ders çalışmaları nasıl gidiyor?
        Telefonumuzun interneti varsa, EBA üzerinden derslere katılabiliyorlar. Okulun verdiği kitaplarla idare ediyorlar genelde.Gerekli test kitaplarını alamadık henüz. Tablet için, Kızılay'a müracaat ettim, sıra bekliyoruz, ama gelse bile aylık internet parasını ödemek çok zor olacak. Ama çocuklarımız için bir şeyler yapacağız tabii ki.Mahallemizde koronalı hasta çok. Evde oturuyoruz. Psikolojimiz bozuluyor tabii.Bu mutsuzluk, işsizlik çocuklarıda bizi de çok etkiliyor. Ben yinede güzel günlerin geleceğine inanıyorum.
         ''Parasız ama çocukları için mücadele vermeye çalışan bu aileyi kutluyorum. Uzaktan yaptığımız söyleşi için gazetem ve kendi adıma teşekkür ederim. Konuğumun dediği gibi, her şey güzel olmalı çocuklarımız için'' 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları