https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN DİYE

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile UNHCR işbirliğindeki projeyle ekonomik durumları yetersiz olan ailelerin okula devam edemeyen 10-17 yaş arası 100 mülteci ve 50 Türk vatandaşı olan kız çocuğunun okula devamlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

16.01.2020 13:37 tarihinde yayınlandı 241 defa okundu 0 defa yorumlandı
KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN DİYE
      Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kültürel ve ekonomik sebeplerle okula gidemeyen kız çocuklarının bulunduğu evleri ziyaret ediyor.Bu ziyaretlerde ailelere kız çocuklarıyla ilgili çeşitli sorular sorularak, okula kayıt olabilmek için gerekli evraklar alınarak, okullaştırma işlemi başlatılıyor.
          Son olarak Iraklı Türkmen ailelerden 36 yaşındaki 7 çocuk annesi Zoori Mohammed Abdulrahman'ın evini ziyeret eden yetkililer, okula gidemeyen 1 kız çocuğu için girişimde bulundu. Anne, kızının okula yazılmasından dolayı teşekkür etti.
         Kız çocuklarının okullaştırılmasının yanı sıra ailelere de mesleki eğitim dersleri veriliyor.
          Mülteci ve Türk annelere,Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi'nde (UMEM) mesleki eğitim veriliyor.
          Anneler, Toplumsal ve Cinsiyet Eşitliği, Kadına Yönelik Şiddet, Çocuk Yaşta Evlilikler, Kadınlar ve Çalışma Yasal Hakları,Şiddetle Mücadele hakkında eğitim alınıyor.
         Maddi durumu yeterli olmayan mülteci ve yerli aileler arasında ihtiyaç sahipleri tespit edilerek, sosyal yardımlarda bulunan Büyükşehir Belediyesi, destek projesi ile 157 kız ve erkek çocuğunun okullaştırılmasını sağladı.Ayrıca, Cinsel ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Projesi kapsamında da 78 kız çocuğunun okula gönderilmesine destek verdi.
          2020 yılında bu konular her ne kadar üzücü olsa da teşekkürler Ankara Büyükşehir Belediyesi..
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları