https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KIRMIZI PABUÇLAR VE BAYRAM

Ramazanı uğurlarken, Arife gününün sevincini yaşayarak bayramı da karşıladık. Çocuklar ne hissediyor bilemem ama çok farklı yaşanıyor artık bayramlar.

07.06.2019 09:15 tarihinde yayınlandı 309 defa okundu 0 defa yorumlandı
KIRMIZI PABUÇLAR VE BAYRAM
          Oturduğumuz yerlerin boşalması,''Acaba nereye gitsek?'' düşüncesi uzun yıllardır gündemde. Halbuki, bayram sevinciyle yapılan temizlikler, yemekler, açılan börekler ve olmazsa olmaz tatlılar unutulmuyor. Bayramın 1.'nci günü başucumuzda duran kırmızı pabuçlarımızın bizi beklemesi. Yeni kıyafetlerle bayramın karşılanması. Sabah erkenden kalkılıp, ailece  börekli çörekli yapılan kahvaltı. Hele evde dede ve nine varsa ne büyük mutluluktu. Elini öpüp vereceği harçlığı almak. Şeker toplamak için komşuları gezmek ayrı bir heyecandı .Çocuklar için hazırlanan mendiller içine konan şeker ve harçlıklarla büyük mutluluk yaşanırdı. El öpmeler çocuklara saygıyı, hediye vermeler ise çocukların sevincine yol açardı.
         Eskiden çocuklar için bayram büyük anlam taşıyordu. Büyüklerimizin elini öpmek bayramlaşmanın tek yoluydu. Akıllı telefonların çıkması, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların birbirleri ile yüz yüze ilişkileri zayıflayıp, İnternet yoluyla görüşmeler hakim olunca bayramlarda nasibini almış oldu.Tabii tatiller de fırsat haline dönüştü.
           Çocukluğumuzda yaşadığımız bu güzel bayramlarda büyüklerimizin, ''Nerede o eski bayramlar''  dediklerini anımsıyorum.Uzun uzun eski bayramları anlatırlardı. Demek ki yaşam bir devri-daim.Şimdi de böyle anlatıldığına göre.
             Bende merak edip çocuklara bayramı sormak istedim. ''Bayram sizin için ne ifade ediyor'' dediğim zaman heyecanlarını, kalabalık aile içinde olmanın mutluluğunu ve aldıkları harçlıklara çok sevindiklerini gördüm. Ama artık  Kırmızı Pabuçla  yok. ''Zaten vardı, hep alınıyor'' dediler. 
          
              Sadece yok olan, Kırmızı Pabuçlardı  belkide...Bir bayram daha böyle geçti. Bir daha ki bayrama çocuklarımıza bu zevki de tattırmak dileği ile...
 
SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları