https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 76. YILI

18 Mayıs 1944 yılında bir gece tren vagonlarına bindirilerek sürgün edilen Kırım Tatarlarının acıları tazeliğini koruyor.

18.05.2020 10:36 tarihinde yayınlandı 165 defa okundu 0 defa yorumlandı
KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜN 76. YILI
 Kırım Tatar sürgününün 76. yıl dönümü etkinlikleri bu yıl Kovid-19 tedbirleri nedeniyle ağırlıklı olarak online sistemiyle gerçekleşecek.
        Kırım Tatar Meclisi'nin  (KTMM)  aldığı karar gereği, ''18 Mayıs Kırım Tatar Soykırımının Kurbanlarını Anma Günü'' vesilesiyle Kırım yarımadası dahil  Ukrayna'da, Kırım Tatarlarının yaşadığı Türkiye'de, Kanada, Litvanya, Polonya, Romanya ve ABB'de  etkinlikler gerçekleştirilecek.
        18 Mayıs'ta Kırım Tatar halkının onuruna dikilmiş anıtlara, çiçek konulacak, çelenk bırakılıp dua edilecek.
        Kırım yarımadası ve Ukrayna'da binalara, evlere, balkonlara siyah bir yas şeridiyle çevrili Kırım Tatar  bayrakları asılacak. 
         Türkiye'de ise Ankara'nın simgelerinden Atakule, Ukrayna bayrağının rengine büründü. Ankara Ukrayna Bağımsızlık Gününe ithafen, Ukrayna'nın resmi bayrağının rengi olan sarı ve mavi renklerle süslendi.
         Türkiye saati ile 16.00'da uluslar arası online  ''Yas Mitingi'' gerçekleştirilecek. Ayrıca gün içerisinde ve ertesi gün bu uygulama ile farklı paneller düzenlenecek.
          KTMM  Başkanı Çubarov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; 18 Mayıs 1944'te gerçekleşen Kırım Tatar sürgününe yönelik anma tedbirlerinin işgal edilen Kırım, Ukrayna ve başka ülkelerde gerçekleştirileceğini belirtti. Tüm dünyada uygulanan Kovid-19  önlemleri sebebiyle matem tedbirlerinin değiştiğine dikkat çeken Çubarov, çoğunun video bağlantısı aracılığı ile düzenleneceğini belirtti.
          Türkiye-Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak, Türkiye ve Ukrayna arasında köprü kurmayı amaçlayan derneğin faaliyetlerini ve misyonunu anlattı.
          Aynı zamanda Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Olgun Boydak, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun, Ukrayna millevekili olması ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna'da bulunmasının, Ukrayna Dostluk Derneğine bir dizi misyon yüklediğini vurguladı.
          1944 Kırım Tatar sürgününde kaybettiklerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun.
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları