https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

Kepez’den Antalya’ya şehitler müzesi

Başkan Hakan Tütüncü, geçmişten günümüze Antalyalı şehitlerin hatıralarının yaşatılacağı şehitler müzesinin kuruluş çalışmasını, söz verdiği tarih olan 29 Mayıs’ta başlattı.

30.05.2019 16:24 tarihinde yayınlandı 205 defa okundu 0 defa yorumlandı
Kepez’den Antalya’ya şehitler müzesi
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 3. dönemi için vaat ettiği 123 projenin en önemlilerden biri olan Antalya Şehitler Müzesi’ni, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesinde kuruyor. Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği, şehit aileleri desteği ile kurulacak olan müze, Türkiye’de bir ilk olacak. Başkan Hakan Tütüncü, seçim kampanyası döneminde şehitler müzesinin kuruluş çalışmasını, İstanbul’un fetih tarihi olan 29 Mayıs’ta başlatacaklarını açıklamıştı.
Başkan Tütüncü, İstanbul’un fethinin 566. yıldönümünde Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği’nde bir toplantı düzenleyerek, şehitler müzesini kurma çalışmasını başlattıklarını duyurdu.
Bilgilendirme toplantısına Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar, Kepez Belediye Meclisi’nin Ak Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, MHP Grup Sözcüsü Ali Baki Sarıca, Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkan Dr. Cengiz Nizam, şehit aileleri ile belediye bürokratları katıldı.
Söz verdiği tarihte müzeyi kuruyor
Başkan Tütüncü, yaptığı konuşmada seçim kampanyası döneminde, Antalya Şehitler Müzesi’nin startını 29 Mayıs’ta vereceklerini açıkladığını hatırlattı. Söz verdiği tarihte, Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği’nde bilgilendirme toplantısını düzenleyerek, müzenin kuruluşunu sembolik olarak başlattıklarını aktaran Tütüncü, “İstanbul’un fethinin 566. yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet Han'ı, ebediyete intikal etmiş bütün Türk büyüklerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi anarak ve derneğimizde şehitlerimizin manevi huzurunda bu projeyi, bismillah diyerek başlatmak çok anlamlı oldu.”  ifadesini kullandı.
Müze, şehit aileleriyle kuruluyor
Şehitler müzesi kurma fikrini, Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Dr. Cengiz Nizam ile oluşturduklarını aktaran Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Şehrin geçmişten günümüze şehitlerinin hatıralarını taşıyan, isimleriyle, fotoğraflarıyla, özel eşyalarıyla hatıralarını yaşatan bir müze Türkiye'de yok. Kepez Belediyesi olarak derneğimiz ile böyle bir müze kurarak, milli tarihimize, milli kültürümüze, şehrimize bir katkı olsun anlamında böyle bir eseri ortaya koyabileceğimizi düşündük. Bu projeyi de 2019-2024 dönemimizdeki vaatlerimiz arasına aldık. 123 projemizin bir tanesi de Antalya Şehitler Müzesiydi. Yeni dönemimizde ilk başlayacağımız projelerimizden bir tanesinin şehitler müzesi olacağını ve bu eserinin yapım çalışmasının startını İstanbul’un fetih tarihi olan 29 Mayıs’ta vereceğimizi ifade etmiştik.
Projemizin startını vermek için de Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği binasında şehit ailelerimizle bir araya geldik. Müzeyi, derneğimizle, şehit ailelerimizle kuracağız. Müze, belediye başkanının, bürokratlarının ve danışmanın yaptığı bir iş olmayacak. Bu müzeyi derneğimizle ve şehit ailelerimizle kuracağız.”
Müze, Dokuma’nın kalbine kuruluyor
Başkan Hakan Tütüncü, müzeyi, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesinin tam kalbine kuracaklarını belirterek, şunları söyledi: “Eski Dokuma Fabrikası yerleşkesini, içerisinde 7 den fazla müzenin ve bilim merkezinin var olacağı bir kültür ve müzeler adası haline getiriyoruz. Antalya Şehitler Müzesi’ni de bu müzeler adasının tam merkezinde kuruyoruz.
Bu müzede, ay yıldızlı al bayrağın uğruna can vermiş, bu güzel memleketin sonsuza kadar Türk vatanı olması düşüncesiyle gözünü kırpmadan ölüme yürümüş geçmişten günümüze tüm Antalyalı şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatacağız.  Müzede, Antalyalı şehitlerimizi, isimleri, fotoğrafları, hayat hikâyeleri ve özel eşyalarıyla anlatacağız. Müze ile Antalyalı şehitlerimizin hatıralarını hem şehirle buluşturacağız hem de geleceğe aktaracağız. Gelecek kuşaklara şehitlerimizin hatıralarını, mücadelelerini, kahramanlıklarını çok iyi anlatmamız gerekiyor. Bunu da müze ile gerçekleştireceğiz.”
Antalya’nın tüm şehitleri müzede
Tütüncü, konuşmasının devamında şunları kaydetti:  “1. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, son 45 yılda bölücü terör örgütüne karşı ülkemizi müdafaa ederken ve 15 Temmuz’da şehit olan Antalyalı şehitlerimiz var. İstiklal mücadelemizin başarıya ulaşması için bu topraklarda çok önemli kahramanlık hikâyeleri yazmış Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul gibi çok büyük değerlerimiz var. Asla unutmamamız, sürekli hatırlamamız gereken bu kahramanları,  gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Bu bakımdan şehitler müzesi çok anlamlı olacak. Biz istedik ki, şehitlerimiz sadece Antalya Şehitler Derneğinin şehitler albümünde var olmaktan çıksın ve şehitlerimizin hatıraları şehre mal olsun.  Güzel bir yerde, bir müzenin içerisinde şehitlerimizin hatıralarını aktaralım, tanıtalım istedik.
Müze örnek olacak
Doktor, hemşire, diğer kamu görevlisi şehitlerimiz de var. 15 Temmuz şehitlerimiz var. Antalya Şehitler Müzesi’nde sivil şehitlerimizin hatıralarını da en güzel şekilde yaşatacağız. Şehit ailelerimizle yaptığımız sohbetlerde şehit ailelerimizin müze fikrinden dolayı çok heyecanlandıklarını gördüm. Çünkü 30-40 yıl sonra da bu müze varlığını devam ettirecek.
Bu müzenin en önemli faydalarından bir tanesi de şu olacak; bu müze diğer şehirlere de örnek bir proje olacak.
Açılış 18 Mart’ta
Önümüzdeki yıl, 2020’de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde müzenin resmi açılışını yapacağız.
Memleket hepimizin. Hepimiz memleketimizi, bayrağımızı çok seviyoruz. Bayrağımız asla inmesin diyoruz. Vatanımız bölünmeyecek diyoruz. Ezan-ı Muhammediler dinmeyecek diyoruz. Bunu sadece sözde söylemek değil, bu hatıraları geleceğe taşımak, şehitlerimizin mücadelesini, onların neyin uğruna şehit olduklarını gelecek kuşaklara en güzel şekilde aktarmalıyız düşüncesindeyiz. Bu düşünceyi de şehitler müzesi ile hayata geçireceğiz.”
Başkan Tütüncü, Şehitler Parkı içerisinde geçtiğimiz yıllarda yaptıkları Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Dernek binasını yenileyeceklerini de ifade etti.
Müzenin kurulacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren şehit aileleri de kendilerine gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı da Başkan Hakan Tütüncü’ye teşekkür ettiler.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları