https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KALEİÇİ’NDE ÇİFT BAŞLI KARTAL SEMBOLÜ

İnsanlar düşünme ve düşündüklerini başkalarına aktarma ihtiyacını hissettiği günden bugüne çeşitli semboller yaratmışlardır.

05.02.2020 13:50 tarihinde yayınlandı 539 defa okundu 0 defa yorumlandı
KALEİÇİ’NDE ÇİFT BAŞLI KARTAL SEMBOLÜ
 Yaratmış olduğu sembollerle kendini ifade edip, iletişim ihtiyacını karşılamıştır. Toplumların genetik kodları olan semboller, toplum tarafından bir sonraki nesle aktarılarak zaman içerisinde şekillenmiştir. Tıpkı Anadolu Selçuklu Devletinin kendini tanımlamak için tercih ettiği çift başlı kartal sembolü gibi. Bu sembole, uğur, şans, kuvvet, kudret gibi bir takım anlamlar yüklenmiş ve devlet arması haline getirilerek, devleti yansıtan bir öğeye dönüştürülmüştür. Öyle ki bu sembol, devletin mimari yapılarından, çinilerinden, halılardan para birimlerinin üstüne kadar geniş bir alanda uygulanmıştır.  Hem sembolün yapısının görsel anlatım gücü, hem de yüklenen anlamların etkisi ile bu sembol günümüzde dahi kullanılmaya devam etmektedir. Örneğin, Konya ilinin şimdiki amblemi de çift başlı kartal figürüdür. Bu durum kültür sürekliliğinin de bir yansımasıdır. Aynı zamanda Selçukluların oluşturduğu çift başlı kartal sembolü her devirde etkisini sürdürecek kadar güçlü, zarif ve etkileyicidir.
Eski Türk inançları ve Türk mitolojisinde oldukça önemli bir yer tutan bu sembolü Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi Antalya Kaleiçi’nde de görmek mümkündür. Kaleiçi’ni hiç bu gözle gördünüz mü?
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları