https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KADININ SESİ, ''29 EKİM KADINLARI DERNEĞİ'' KURULDU

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden istifa eden kadınlar, ''29 Ekim Kadınları Derneği''ni kurdu. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde basın açıklaması yapan 29 Ekim Kadınları, ''Cumhuriyet Devrimleri ışığında kadının insan hakları mücadelesini yükselteceğiz'' dedi.

03.09.2020 20:13 tarihinde yayınlandı 171 defa okundu 0 defa yorumlandı
KADININ SESİ, ''29 EKİM KADINLARI DERNEĞİ'' KURULDU
       Türkiye çapında 132 kadının kurduğu 29 Ekim Kadınları Derneği adına açıklama yapan CHP eski Milletvekili Şenal Sarıhan 1 Eylül'ün ''Dünya Barış Günü'' olduğuna dikkat çekerek şu görüşlere yer verdi;
      ''Böyle bir günde ülkemizde özellikle kadına yönelik şiddetin alabildiğine tırmandığı, iktidarın dinci-gerici politikalarla bu şiddeti adeta teşvik ettiği, Tanzimat'tan, Cumhuriyet dönemine ülkemiz kadınlarının eşitlik mücadelesinin ürünleri olan yasal kazanımlarının bir bir elinden alınmaya çalışıldığı günlerdeyiz.İktidar son olarak dünya ve ülkemiz kadın hareketinin ortak ürünü olan, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye hazırlanıyor. Gerekçe olarak da bu sözleşmenin yerli ve milli olmadığını savunuyor. Oysa bu sözleşmenin temelini Güldünya Töre, Ayşe Paşalı, Nahide Opuzlar'ın hukuk mücadelesi oluşturuyor.
       Kadına yönelik şiddet, eğitimden siyasete, iş yaşamından aile yaşamına her alanda kadınları ikincileştirmenin bir aracı olarak karşımıza çıkıyor. İktidar, eylem ve işlemleri ile erkek hegemonyasını daha da güçlendirerek, topyekün bir sistem değişikliğine hazırlanıyor.Bu değişiklik girişiminden  antidemokratik, anti laik ve hukuk dışı uygulamalarla kadın-erkek tüm toplum payını alıyor. Ne var ki içinde bulunduğumuz pandeminin yarattığı özel koşullar, adalet mekanizmalarının içinde bulunduğu kaotik durum, hak arama olanaklarını yok ediyor'' diye konuştu.
          Türkiye'nin değişik kentlerinden biraraya gelen 132 kadın, yeni bir kadın örgütü ile bu sesin yanına seslerini katıyorlar. 6 aylık bir hazırlık süreci sonunda ilk kuruluş toplantılarını yaptılar. Dernek, ''29 Ekim Kadınları Derneği'' adını taşıyor. Cumhuriyetin kuruluşunu müjdeleyen bu tarihin, kadınlar ve tüm yurttaşlar için taşıdığı değerleri, dünya ve ülkemizde, durmaksızın gelişen kadının insan hakları mücadelesiyle harmanlayarak daha da ileriye taşıma sorumluluğu alıyor. 
            Sarıhan 29 Ekim Kadınları Derneği Girişim Grubu adına, ''Derneğimizin duyurulmasına, yeni üyeler ve şubelerle güçlenmesine katkı ve destek bekliyoruz'' diye ifade etti.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları