https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPAR

Ankara Atatürk Orman Çiftliği'nde Asi Kokoreç ve orada çalışan Naciye Kara. Naciye Kara'nın bulaşıkçılıktan başlayıp kokoreç ustalığına kadar uzanan bir hayat hikayesi var.

17.08.2020 09:08 tarihinde yayınlandı 376 defa okundu 9 defa yorumlandı
KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPAR
Kokoreç camiasında onu Neco Usta olarak tanıyorlar.Neden Neco Usta diye sorduk? Bakın neler anlattı;
        Asi Kokoreçte 1 yıldır çalışıyorum.Dükkanın tüm düzenlemesini ben yaptım. Aynı zamanda kokoreç ve kebap ustasıyım. Ben bu işe 20 yıl önce bulaşıkçılık yaparak başladım. Günde kazandığım 25 lira ile  3 çocuk büyüttüğüm için bana yetmiyordu. Kebap yapmayı öğrenmeye karar verdim. 2 yıl Askeriyede çalıştım. Bir ara Antalya 'ya gittim ama patronumla anlaşamayınca Ankara'ya döndüm. Bir gün işten dönerken 100 gr kıyma birde şiş alıp yapa boza kebap yapmaya çalıştım. Böylece önce kebap, arkadan kokoreç derken bu günlere geldim.
       Adana doğumluyum ama Mersin'de nİnemin yanında büyüdüm. Doğduğum zaman babam askerde olduğu için nİneme vermişler beni.Dedemle ninem boşanınca annemlerin yanına döndüm. O süreç içinde ailemle aram pek olmadı. Beni okutmak istemediler. Öğretmenimin zoruyla ilkokulu zor bitirdim.Yunus polisi olmak istiyordum. Çocukluğum, 14 yaşına kadar zor şartlarda geçti. Yaşım büyütülerek bir fabrikada çalışmaya başladım.6 ayda makina ustası oldum. Huzurum yoktu. Evden kaçmak için evlenilir ya, bende kaçarak evlendim. Eşimin çalışmaması ile sorunlarımız başladı. 2 gün çalışıp, 3 gün yatardı. Ankara'da 12 sene açlık ve sefalet içinde yaşadım. 
3 oğlum oldu ve ben onlara bakmak zorundaydım.Çocuklarımı alarak eşimi bırakıp kaçtım. O beni Adana'da zannediyordu. Halbuki Ankara'da burnunun dibindeydim. Artık sadece çalışmalıydım. Kimsem yoktu, tek vekilim Allah'ımdı. Lokantalarda kadın olarak çalışmak zor işti. Erkek kılığına girmeye karar verdim. Önce pantolon, gömlek giyerek başladım. Saçlarımı kestirdim. Gülmemi değiştirdim. Baktım olmadı erkek iç çamaşırları giymeye  başladım, birde erkek ayakkabısı, elime de tesbih alınca istediğim şekle girmiştim artık. Adım ise Naciye iken Neco oluverdi. Sesime gelince, gırtlağımla oynayarak kalınlaştırdım. Artık rahat rahat geç vakitlere kadar çalışabiliyordum. Şu anda kadın olduğumu anlayan yok. Neco Dayı olarak başlayan isim hikayem kebap ustası olunca Neco Usta oluverdi. Çocuklarım hiç anne demedi bana. Onların da Neco Ustasıyım ben. 
       Çocuklarım lisedeyken pek okumak istemediler.  Okula gitmemeye başladılar. Okuldan şikayet gelince, nasıl tepki verdiysem okumaya başladılar. En büyük oğlum 26 yaşında eczacı,24 yaşındaki oğlum hem üniversitede okuyor hem bir şirketin muhasebe işlerine bakıyor. 23 yaşında ki oğlum ise her evin delisi misali o da benim delim.Kaynakçılığın yanı sıra lokanta işleriyle uğraşıyor. Çocuklarımdan çok memnunum. En büyük oğlum, ailemizi toplamak amacıyla babalarıyla tekrar evlenmemi istedi.Bende çocuklarımı kırmamak için ikinci kez nikah masasına oturdum. Bu dönemde işi bıraktım. Elbise giyip, artık bende bir kadın olacağım diye düşündüm. Ama yeniden açlık, sefalet başlayınca evliliğimiz ancak 6 ay sürdü. Boşanmadık ama ayrı yaşıyoruz. 
          8 Ağustos 2020 tarihinde  büyük oğlumu evlendirdim. Neco usta olarak düğünümüzü yaptık. Oğlumun kayınvalidesine, 'Anne' demesi bu kelimeyi çok özlediğimi hatırlattı bana. Oğluma "Anne deseniz artık bana" dedim. Oğlumda, 'Sen bizim Neco Ustamızsın, yavaş yavaş alışacağız'  deyince mutlu oldum.
           "Vekilim Allah'tır" diyerek çıktığım bu yolda hikayem böyle ama bu kadar değil tabii. İnsanın anlatmak isteyip anlatamadığı şeyler vardır. Ben birçok şeyi aştım. Özgürüm, paramı kazanıyorum. çocuklarımı büyüttüm. Kadınlığı erkek olarak yaşamama değdi.KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPAR...
           ( Çok hayat hikayesi dinledim ama bu hikaye bana çok ilginç geldi. Herkesin yapabileceği bir şey değil ama çok ders çıkarılacak bir hikaye.Neco Ustaya bu sade, güzel anlatımları için çok teşekkür ederiz. Oğullarıyla hep mutlu olsunlar.)
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları