https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

İYİ Kİ SANAT VAR: ANKARA'DA BİR RESSAM DERYA SAATÇIOĞLU

Ressam Derya Saatçıoğlu sanatı dışında çok sevilen, zarif ve dürüst kişiliği ile tanınan bir ressam. Geldiği sergilerde hemen dikkat çeker. Taktığı beresi ve piposuyla bir bütünlük oluşturmuş adeta.

25.03.2020 12:01 tarihinde yayınlandı 347 defa okundu 1 defa yorumlandı
İYİ Kİ SANAT VAR: ANKARA'DA BİR RESSAM DERYA SAATÇIOĞLU
     Peki kimdir Derya Saatçıoğlu; 1944 da Eskişehir'de dünyaya gelen Saatçıoğlu, lise yıllarında Kayıhan Kesklnok ve Nusret Karaca'nın öğrencisi oldu. Üniversite yıllarında ise Arif Kaptan ve Refik Epikman gibi Türk resim ustalarının yönetiminde çalıştı. Ankara Üniversitesi'ni bitirdiği yıl ilk kişisel sergisini açtı. TRT Haber Merkezi'nin TV Haber grafikerliğini yapmasının yanı sıra Spot Toto reklam afişlerinin hazırlanmasında da görev aldı.
          İsveç''te  Lund  Üniversitesi'nin Plastik Sanatlar Atölyesi'nde Modern Sanat Eğitimi alan Saatçıoğlu, yıl sonu yarışmalı karma sergisinde eserleri sergilenen tek yabancı sanatçı oldu. Ülkeye dönüşünde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bazı liselerde resim öğretmenliği yapan sanatçı, özel sektördeki iş yaşamını ise bir yayıncılık kuruluşunun sanat danışmanı ve genel müdürü olarak tamamladı.
        1997'de İş Bankası'nın büyük ödülü sulu boya yarışmasında yapıtı sergilenmeye değer bulundu. Sanat yaşamı boyunca; Yurt dışında ABD, İsveç ve Bulgaristan'da yurt içinde Adana, Aksaray, Çanakkale, İzmir, Ankara, İstanbul,Kastamonu, Hatay, Tokat, Zonguldak ve daha birçok ilde resimleri sergilendi. Uzun yıllar yağlı boya, sulu boya ve guvaj teknikleri kullanan Saatçıoğlu, son yıllarda akrilik tekniği ile ürettiği  ''İki İmgeli Resimler'' üzerinde yoğunlaştı. 2000'li yıllar sanatçı için büyük hamle yılı oldu ve çalışmalarını belgeleyen, adına hazırlanmış altı adet katalog basıldı.
        Derya Saatçıoğlu, titiz bir gözleme dayalı olarak figüratif ve doğa resimlerinde yer yer geometrik bir parçalanmayı fantastik bir anlatım diliyle sürdürüyor.  Geometrik sınırlandırmaların dışına taşıdığı doğa biçimleri derin bir özgürlük hissini duygusal ve şiirsel bir anlatım düzeyine taşıyor. Resimlerinde gittikçe bozulan ekolojik dengelere de dikkat çekiyor.
          Bize, ''Önce İnsan'' profili çizen sevgili Derya Saatçıoğlu'na başarılarının devamını dileriz. 
           
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları