https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÜNDEMDE

İstanbul Sözleşmesi gündemin önemli konularının arasında yer alıyor. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi amaçlanan, toplam 46 ülkenin bulunduğu bu sözleşme maddeleri nedir?

28.07.2020 11:50 tarihinde yayınlandı 119 defa okundu 0 defa yorumlandı
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÜNDEMDE
     Bu sözleşme, geçtiğimiz günlerde Pınar Gültekin cinayetiyle yeniden gündeme geldi. 
      Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu ve 2011 yılında kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, İstanbul'da imzalanmasından dolayı bu adı aldı.  
      İstanbul Sözleşmesinin en önemli özelliği, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk belge olmasıdır.
     Sözleşme, hem özel alandaki hem kamusal alandaki şiddeti yasaklamaktadır. Yalnız, barış dönemlerinde değil, silahlı çatışma dönemlerindeki ve silahlı çatışma sonrası devam eden şiddeti de yasaklamaktadır 
     Sözleşme'de ekonomik zarar veya ekonomik ızdırap da kadına yönelik şiddet birimlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. 
     Sözleşme, yalnızca sözleşmeye taraf devletlerin değil, sığınmacı ve hukuki durumu ne olursa olsun göçmen kadınlar için de koruma sağlamaktadır.
     Sözleşme, erkeklere ve çocuklara yönelik ev içi şiddetten de söz etmekte ve şiddet mağduru kız ve oğlan çocuklara ilişkin özel düzenlemelere yer vermektedir.
      Sözleşme kapsamındaki her türlü şiddete mücadele uluslararası işbirliğini öngörmektedir. Uluslararası işbirliği yalnızca kriminal ve medeni konulardaki işbirliğiyle sınırlı olmayıp, suçların işlenmesinin önlenmesi için bilgi paylaşımı ve yakın tehlikeden korunmasını da içermektedir.
       Hacettepe Üniversitesi'nin Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı'nın desteği ile 2014 yılında yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de evlenmiş kadınların yüzde 36'sı eşleri veya birlikte oldukları erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kalıyor. Cinsel şiddetin oranı ise yüzde 12.Duygusal şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 44 ve en çok yaygın olan şiddet biçimi.
        Platformun 2019 raporuna göre, geçtiğimiz yıl erkekler tarafından öldürülen 474 kadından 292'si evinde öldürülürken; 218'i eski eşleri veya birlikte oldukları erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye 2008-2018 arasında kayda geçen 51 vaka ile Avrupa'da en fazla trans cinayetinin yaşandığı ülke oldu.
       Pınar Gültekin'in cinayeti ardından gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi'nin iptalinin konuşulması ise kadınları sokağa döktü. Sosyal medyada da, ''İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284'ü Uygula'' adı altında profil resimleri paylaşıldı.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları