https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

İRANLI RESSAMDAN ATATÜRK TABLOSU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanı olduktan sonra, odasına astırdığı Atatürk tablosu çok konuşuldu, çok gündeme geldi. Ama kimse tabloyu kimin yaptığını, nasıl oraya geldiğini merak etmedi.

03.07.2019 15:16 tarihinde yayınlandı 298 defa okundu 0 defa yorumlandı
İRANLI RESSAMDAN ATATÜRK TABLOSU
          Muhteşem Atatürk tablosu İranlı Ressam Florans Atlantis imzası taşıyor. Atlantis, 1972 yılında İran'ın Türk Bölgesi'nin merkezi olan Tebriz'de doğdu. Sanat eğitimine ''Tebriz Mirak Güzel Sanatlar'' resim bölümüyle başladı..Ardından İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi'nde grafik eğitimi aldı.
           Atlantis, İstanbul'da Ressam İsmail Acar Atölyesi'nde, Osmanlı sanat tarihi ve resim teknikleri dersleri aldı. Ulusal bir kanalda, ''Bir Öykü, Bir Türkü'' canlı programında her hafta çeşitli yörelerden bir türkünün öyküsünü resmederek bir ilke imza attı.
          Eserleri  Mimar Sinan Üniversitesi Özel Koleksiyonu, İstanbul  Ermeni Patrik Evi Müzesi, Samsun 19 Mayıs Müzesi Yaşayan Atatürk Salonu ve bir çok özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
           Atatürk Tablosu'nu, Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü Belediye Başkanı iken istediğini söyleyen ressam, ''Bir sanatçının eseri  halk tarafından sevilip, isteniliyorsa bunun daha farklı mutluluğu var sanatçı için. Herkesin tanıdığı bir karakterin resmini yapmak çoğu ressam için çok zor bir şey. Hele o bir lider ise daha da önem arz ediyor. Resmin duygusunu anlamam gerekiyordu. Fotoğraftaki, üzgünlüğü, önemsemeyi yüz ifadesinde göstermem gerekiyordu.Fotoğraftaki vatandaş ile Atatürk'ün yüz ifadelerini yansıtmaya çalıştım'' dedi.
           Florans Atlantis, faaliyetlerini Türkiye ve Yurt dışında sürdürmektedir. 
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları