https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

İngiliz Turistler Antalya’yı Yeniden Keşfetti

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

18.05.2019 13:05 tarihinde yayınlandı 196 defa okundu 0 defa yorumlandı
İngiliz Turistler Antalya’yı Yeniden Keşfetti
Ziyarette Büyükelçi Chilcott’un yanı sıra Konsolos Liz Moriarty, Konsolos yardımcısı Gill Karataş, Nazlı Hamitoğlu, Havacılık İrtibat Memuru Alexander Hepden ve Anti Terör Polis Asistanı Esma Cadill katıldı.

Antalya’ya çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak için gelen İngiltere'nin Büyükelçisi Chilcott beraberindeki heyet ile Vali Karaloğlu’nu ziyaret etti. Güney Batı Türkiye’de ki turlarını tamamlamak üzere olduklarını ifade eden Büyükelçisi Chilcott, “Pazartesi günü İzmir’den başladık, Marmaris, Bodrum Fethiye ve şimdi Antalya’dayız. Güzel ve çok yoğun bir hafta geçiriyoruz. Bu tur kapsamında sizin meslektaşlarınızı sayın valilerimizi, kaymakamları ilçe ve il emniyet müdürlerini başsavcıları belediye başkanlarını ziyaret ettik. Bu ziyaretlerin iki ana mesajı var. Birincisi ziyaret ettiğimiz makamlara teşekkür etmek ve takdirlerimizi sunmak. İngiliz vatandaşlarının bu bölgede bulundukları zamanda yaşayabilecekleri herhangi bir sıkıntıda bize yardımcı oldukları için. Hepimizin ana hedefi Türkiye’yi ziyaret eden İngiliz vatandaşlarının güvenliği, iyiliği ve sağlığıdır. Bizde Türk meslektaşlarımız gibi buraya gelen İngiliz vatandaşlarının ziyaretleri sırasında güvenli ve eğlenceli zaman geçirmelerini hedefliyoruz. İngiliz vatandaşlarının korunması ve onlara iyi hizmet verilmesi açısından sizin ilinizde çalışan tüm diğer makamlara bize karşı olan açıklık ve iş bilirliğinizden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Antalya’da Yapılan Çalışmalar Takdire Şayan
Büyükelçi Dominick Chilcott ikinci mesajlarının ise Antalya’ya gerçekleştirdikleri bu yıl ki ziyarette değişen ve yenilenen pek çok şeyi fark ettiklerini belirterek, “Bu yıl şehir merkezlerinde ki güvenlik kameralarının arttırıldığını, turizmin daha yoğun yaşanacağı bölgelere polis sayısının fazlalaştırıldığını gördük. Tabi bizim terörle mücadele uzmanlarımızdan aldığımız bilgilere göre çok büyük önlemler alındığını kontrollerin çoğaltıldığını öğrendik. Birleşik Krallık’tan buraya gelen terörle mücadele konusunda çalışanların da gözlemleyip bizlere aktardığı gibi 2 yıldır burada yapılan çalışmalar gerçekten takdire şayandır. Bu ziyaret sırasında çok şey öğrendik” dedi.

İngiliz Turistte %48’lik Bir Artış Var
Büyükelçisi Chilcott ve Konsolos Liz Moriarty ve beraberinde ki heyeti Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Münir Karaloğlu, “İngiltere ile Türkiye arasında çok köklü bir diplomatik ilişki var. Şu anda ülkelerimiz arasında ki siyasi ilişkiler de üst düzeyde devam ediyor. Antalya özelinde baktığımızda en önemli ilişkimiz turizm. İngiliz vatandaşları Türkiye’de Ege bölgesini özellikle Muğla’yı tercih ederken son yıllarda Antalya’yı tercih etmeye başladı. Geçen sene Antalya’da, İngiliz vatandaşlarının artış oranı %69 bir oranındadır. Bu sene ilk 4 aya baktığımız da %48’lik bir artış var. Bu rakamlara bakarak şunu diyebiliriz İngiliz turistler Antalya’yı yeniden keşfediyor” dedi.

Bu Yıl Beklentilerimiz Yüksek
İngiltere turizm pazarına dönük beklentilerinin yüksek seviyede olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, “İngiltere'deki tur operatörleriyle konuştuğumuzda onların da beklentilerinin aynı yönde olduğunu görüyoruz. Charter seferleri yapan havayolu şirketleri, Antalya’ya olan kapasitelerini her yıl arttırıyorlar. Avrupa pazarında Almanya'dan sonra İngiliz pazarı en büyük pazar olma yolunda devam ediyor. Antalya önemli bir turizm destinasyonu geçen sene 13 milyon 642 bin yabancı turisti ağırladık. Bu sene de bu pazarın yüzde 25 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Güvenlik İle İlgili Tüm Tedbirleri Alıyoruz
Misafirlerinin huzurlu bir ortamda dinlenmiş bir şekilde tatillerini yaparak memleketlerine dönmeleri için her türlü tedbiri aldıklarına değinen Vali Karaloğlu, “Hem güvenlik hem de trafik güvenliği ile ilgili her türlü önlemi alıyoruz. Polis teşkilatımız, jandarma teşkilatımız ayrıca havaalanı personel sayısının ve kalitesinin arttırılması konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Antalya gerçek bir huzur şehridir. Gelen insanlarda mutlu bir şekilde tatillerini yapıp, ülkelerine dönüyorlar” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, turist sayısını arttıkça, rakamlar büyüdükçe gelen insanlarla ilgili ölüm gibi doğal olayların da meydana gelebileceğini belirterek, bu kapsamda büyükelçilik ve konsoloslukla ilişkilerin önemine dikkat çekerek "Biz her ülkeyle bu kadar hızlı çalışmıyoruz. Karşılıklı ilişkiler ve problem çözme hızımız memnun edici bir seviyededir. Bu ilişkiyi kuramayınca da gelen misafir mağdur oluyor, o da bizi üzüyor. İnşallah bundan sonrada hep beraber gelen İngiliz vatandaşların güvenli bir şekilde seyahatlerini tamamlayıp ülkelerine dönmelerini sağlarız" şeklinde konuştu.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Vali Münir Karaloğlu’na bir gün Antalya’ya mutlaka turist olarak gelmek istediğini belirtti.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları