https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

İLAYDA ŞAMİLGİL NASA'NIN MARS PROJESİNDE

Bir Türk Kızı olan İlayda Şamilgil, bir alet geliştirerek 80 ülke arasında fizikte Nobel'e ilk Adım ödülünü kazanarak,NASA'nın Mars projesinde görev aldı.

16.10.2020 15:11 tarihinde yayınlandı 62 defa okundu 0 defa yorumlandı
İLAYDA ŞAMİLGİL NASA'NIN MARS PROJESİNDE
  İlayda Şamilgil, geçen yıl İstanbul MEF Lisesi 12. sınıf öğrencisiyken dünyanın en prestijli  fizik proje yarışması kabul edilen ''First Step to Nobel Prize in Physics'' (Nobel Fizik Ödülüne İlk Adım) adlı yarışmaya katılıp ünlü akademisyenlerden tam puan almayı başarmıştı. 
     Şamilgil, 1 yıldır çalıştığı ''Sıvılardaki Su Oranını mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem''  projesi ile dünya birincisi olarak ülkemizi gururlandırdı. İlayda ABD'de Cornell Üniversitesi'nde mühendislik okuyor ve başarıdan başarıya koşuyor.
      TÜBİTAK tarafından kabul görmeyen bu projesiyle Polonya'da gerçekleşen ve dünya çapındaki profesörlerin bulundunduğu jüriden tam puan alarak birinci oldu. 
       Cornell Üniversitesi profesörü ve NASA'da teknoloji şefi Mason Peck, İlayda'yı  Mars'a giden roketlerle ilgili bir projeye davet etti. İlayda haftanın 8 saati laboratuvara giderek Mason Peck ile çalışarak Nasa'nın projesinde yer almış oldu.
      İlayda Şamilgil'e başarılarının devamını dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları