https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

HUZUREVİ'NDE SANATA DESTEK VE RESSAM ASIM YÜCESOY

Türkiye'de ve dünyada yaptığı eserlerle tanınan sanatçı Asım Yücesoy, yarım asırdır sanat tecrübesi ile kaldığı Ankara Bağlıca İĺgi Evi Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi'nde sanata katkı sunmaya devam ediyor. Bakımevi yönetimi, sanatçının çalışmalarını sürdürebilmesi için her türlü imkanı sağlıyor.

02.10.2019 11:25 tarihinde yayınlandı 337 defa okundu 0 defa yorumlandı
HUZUREVİ'NDE SANATA DESTEK VE RESSAM ASIM YÜCESOY
       Sanatçı bir ailenin bireylerinden olan Asım Yücesoy 1930 yılında Amasya'da doğdu.İstanbul İleri Türk Müziği Konservatuvarlarında TSM  dersleri aldı. Sanatçı, matbaacılık okulunu bitirip İstanbul Radyosu TSM ses sanatçılığı sınavını kazandı. Ama Yücesoy Ankara Radyosu'nda çalışmalarına devam etti.
        Katılmış olduğu bir yarışmada, ülkemizi tanıtıcı afişi ile derece alan Yücesoy, Almanya'dan aldığı teklif üzerine Hamburg'a gitti. Daha sonra,  Frankfurt  Staatlicee  Kunst  Schule'nin resim ve grafik bölümlerini derece ile bitirip 1963 yılında Prof. Kario Ruppert atölyesinden mezun oldu. Hocasının organize ettiği ilk sergisini Frankfurt'ta açtı.
         Yücesoy'un en büyük özelliği model kullanmaksızın sadece hayal gücünü kullanarak çalışması, en büyük anısı ise, Frankfurt'ta tanıştığı Pablo Picasso ile tanışıp onun Paris'teki özel şatosunda, onu daha yakından tanıması.
        Asım Yücesoy, bir çok sergiler açarken müzik çalışmalarına da devam etti.
        Yücesoy'u en son Ankara Bağlıca İlgi Evi Huzurevi ve yaşlı Bakım Merkezi'nde ziyaret eden sanatçımız Ressam Kürşad Yılmaz, hocasının çok iyi olduğunu ve resim çalışmalarına devam ettiğini söyledi.
        Biz de kıymetli sanatçımız Asım Yücesoy'a sağlık diliyor, bizi resimlerinden ayrı bırakmamasını diyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları