https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ'NİN DÜNÜ BUGÜNÜ

Türkiye'de 1955 yılına kadar ticaret meslek dersleri öğrenimi yapan, liselere öğretmen yetiştiren bir okul yoktu.Mevcut ticaret lise ve okullarında meslek dersleri öğretmenliği görevini, eski adı ile ''Yüksek Ekonomi Ticaret Okulu'' mezunları ve ''İktisat Fakültesi'' mezunları yapmaktaydı.

14.11.2019 16:14 tarihinde yayınlandı 309 defa okundu 0 defa yorumlandı
HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ'NİN DÜNÜ BUGÜNÜ
    1955 yılında, New York Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi arasında anlaşma yapılmış ve bu anlaşma sonucunda 9 kişilik bir ekip Türkiye'ye gelerek  A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi merkez olmak üzere, A.Ü. Hukuk Fakültesi'nde ve Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışmalara başlandı. Aynı yıl, ticaret öğretmeni yetiştirecek bir yüksekokula ihtiyaç olduğu kararı verildi.
      1956 yılında bu ihtiyacı karşılamaya yönelik lise üstü olmak üzere 3 yıllık ''Sekreterlik Öğretmeni Yetiştirme Merkezi'' ve  ''Ticaret Öğretmen Okulu'' açıldı.Okul ilk yıl 16 öğrenci ile öğretimini  Ankara Olgunlaşma Enstitüsü binasında gerçekleştirdi.Daha sonra Maltepe'de yeni bir binaya taşınarak  ''Ticaret Yüksek Öğretmen Okulu'' adını aldı. Gittikçe gelişen, öğrenci ve öğretmen sayısı arttıkça Talat Paşa Bulvarında kendi binasına taşındı. Milli Eğitim Bakanlığı, ''Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu'' adını verdi.Öğretim süresi 4 yıla çıkarıldı.1982 yılına kadar bu isimle devam eden okulun bünyesinde İşletme-Muhasebe, Büro İdaresi ve Turizm olmak üzere üç bölüm bulunuyordu.
       1992 tarihine gelindiğinde, Mesleki Eğitim Fakültesi'nden ayrılarak ''Gazi ÜniversitesiTicaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'' adıyla eğitime devam etti. Altı bölümü bulunan okul, 2003 yılında Beşevler Merkez Yerleşkeden, Gölbaşı Yerleşkesine taşındı.
      Mesleki ve Teknik Eğitim alanında faaliyet gösteren tüm eğitim Fakültelerinin 2009 yılında kapatılması neticesinde, G.Ü.Turizm Fakültesi kuruldu.
    Şu an Gölbaşı Yerleşkesinde bulunan okul Gazi Üniversitesine bağlıyken,bağlantısı değiştirilerek Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne bağlandı. 
     Bilgilerinden yaralandığım,  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Gülcan'a teşekkürler..
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları