https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

GRAFİTİ SANATÇISI CENK DEMİR

Cenk Demir, ''Grafiti'' sanatçısı, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşıyor. Legal olarak sanatını gerçekleştiren genç sanatçı, taleplere yetişemiyor.

18.06.2020 00:21 tarihinde yayınlandı 164 defa okundu 0 defa yorumlandı
GRAFİTİ SANATÇISI CENK DEMİR
   Demir, ahşap sanatçısı olan ve bir süre önce kaybettiği babası, ipek halı dokumacılığı yapan annesinin ürettiği ürünlerdeki motiflere duyduğu ilgi sayesinde küçük yaşlarda resim çalışmalarına başlamış.
      Sanatçı o günleri şöyle anlattı;
         ''Grafiti ile olan serüvenim ilkokul yıllarına dayanıyor. Kağıt üzerinde başladığım denemelerle, hocalarımdan aldığım destekle, okulumun duvarlarını renklendirdim. Lise dönemimde iş yerlerine çeşitli yazılarla renk katmaya çalıştım. Üniversite yıllarına gelince, sanatımın daha teknik olarak güçlenmesinin gerektiğini düşündüm. Daha sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Roma Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim aldım.Almış olduğum eğitimler bana geleneğin, geçmişte yapılan sanatlardan yararlanmayan bir sanatın ileriye gidemeyeceğini düşünerek, geçmişimden aldığım teknik sanatları modern olan grafiti sanatı ile birleştirmeye karar verdim. Bunu halka ve dünya insanlarına hatırlatmayı ve öğretmeyi hedefliyorum. Babam ahşap sanatçısı, annem ipek halı dokumacısı  olduğu için onlardan çok destek gördüm''. 
        Şimdi ise Gebze'de anlaştığı işyerleri, restoran, ofisler başta olmak birçok duvarı sanatı ile buluşturuyor. Geleneksel resim sanatlarını sprey boyalarla çizen Demir'in çizdiği resimler  büyük ilgi görüyor.
 
HABER.SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları