https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

GÖRME ENGELLİLERE REHBER KÖPEKLER

Görme engelliler için özel yetiştirilen rehber köpekler, Rehber Köpekler Derneği tarafından ihtiyaç sahipleriyle buluşturuluyor.

06.07.2020 23:47 tarihinde yayınlandı 119 defa okundu 0 defa yorumlandı
GÖRME ENGELLİLERE REHBER KÖPEKLER
  Türkiye'de bulunan 756 bin görme engelliden 250'si rehber köpek sahiplenebilmek için bekliyor. Şu an aktif olarak çalışan rehber köpek sayısı 4, terapi köpeği sayısı 3 ve eğitimde olan köpek sayısı 7.
        Görme engelli kişilerin adeta gözleri olan rehber köpek sayısının artması gerektiğini belirten Rehber Köpekler Derneği kurucusu Avukat Nurdeniz Tuncer, desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. 
       Rehber Köpekler Derneği kurucusu Nurdeniz Tuncer, 10 yaşında görme yetisini kaybetmeye başlamış. 30 yaşına geldiği zaman hastalığı daha da ilerlemeye başlayınca, dönemin İngiltere Ankara Büyükelçisi Richart Moore'un eşi Maggie Moore'un öncülüğünde Rehber Köpekler Derneğini kurdular. Bu dernek, pek çok görme engelli bireye yardımcı oldu
       Tuncer'e Türkiye'nin ilk rehber köpeği olan Kara, rehberlik ediyor.Dernek kapsamında rehber olmaya uygun köpekler eğitiliyor. Eğitimi tamamlanan köpekler talep eden görme engellilere ücretsiz olarak veriliyor. Ancak rehber köpek sahiplenebilmek için yüzde 90 oranında görme kaybının olma koşulu var. 
        Görme engelli ve Aslan adında rehber köpeği olan Yusuf Uçar, ''Hayatımı Aslan'dan önce ve Aslan'dan sonra diye ikiye ayırabilirim. Görme engelliyim ama artık Aslanla görebiliyorum'' diye konuştu.
        Rehber Köpekler Derneği aracılığıyla yürütülen program da, ilk 1 yıl eğitilecek köpeklere bakan aileler gönüllü oluyor. Bu gönüllülerin tüm mama ve veterinerlik masrafları dernek tarafından karşılanıyor.
       Gönüllü bakıcı aile ile geçirdiği süre biten köpekler, 3-6 ay sürecek eğitimlerini görmek üzere derneğin eğitim merkezine getiriliyor.Uzmanlar tarafından eğitilen köpekler eğitimleri başarı ile tamamlanırsa rehber köpek olarak hayatına devam ediyor. Eğitim sonunda rehber köpek olamayan köpekler ise terapi köpeği olarak kalıyor.
       2014 yılından beri devam eden Rehber Köpekler Derneğini bu çabalarından ötürü kutlarız.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları