https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

Gönülleri Fethederseniz Kalıcı Olursunuz

Vali Münir Karaloğlu bu yıl 12’ncisi düzenlenen Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu’na katıldı.

03.07.2019 15:20 tarihinde yayınlandı 191 defa okundu 0 defa yorumlandı
Gönülleri Fethederseniz Kalıcı Olursunuz
Sinan-ı Ümmi Kültür ve Sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sempozyuma, Vali Münir Karaloğlu, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Şakir Akça, il ve ilçe protokolü, akademisyenler ve pek çok vatandaş katıldı. 

Sempozyumun ilk bölümünde Geleneğimizde Hz. Muhammed (s.a.v) Ev Halkı: Ehl-i Beyt, ikinci bölümünde ise Elmalı’nın Canlarından Hz. Muhammed (s.a.v) sunumları yapıldı.

Elmalı’nın Canları İrfan ve Sevgi Sempozyumu’nda konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Bugün irfan yurdu, hikmet ocağı Elmalı’dayız. Biz 9 asırdır bu topraklarda yaşıyoruz. Antalya’nın Fethinin 811. Yıl Kutlamaları’nda İlber hoca, konferansı sırasında Gönül Sultanları’nın, Toroslara gelip bölgeyi fethe hazırladığını anlatmıştı. Bir bölgeyi sadece kılıçla fethedemezsiniz. Ancak gönülleri fethederseniz kalıcı olursunuz. Dokuz asır sizin olmaya devam eder, yoksa Moğollar gibi yakarsınız yıkarsınız sonrada yok olursunuz. Gönüllere dokunmazsanız, gönülleri fethetmezseniz Gönül Sultanları’nız gönülleri açmazsa, fethettiğiniz yerleri yurt tutmayı başaramazsınız” şeklinde konuştu.

Vali Münir Karaloğlu, Gönül Sultanlarının, Anadolu’ya, Balkanlar’a, Hicaz’a, Kuzey Afrika’ya kadar ulaşmasının; Hacı Bektaşi Veli’nin, Hacı Bayram Veli’nin, Gül Baba’nın, Abdal Musa’nın, Kaygusuz Abdal’ın bu bölgelerde ki çalışmaları ve gönülleri fethetmesiyle olduğunu ifade etti.

Anadolu için Elmalı ve Akseki’nin çok önemli iki nokta olduğunu vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Bu toprakların mayalandığı ve bu toprakların Türk ve İslam yurdu olmasını sağlayan çok önemli ocaklardır. Burada yanan yanmaya devam eden bir meşale var. O meşaleyi yakmaya devam ettiğimiz sürece bu topraklarda bizim olmaya devam edecektir” dedi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları