https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU UNESCO TARAFINDAN ORTAK MİRAS KABUL EDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, somut olmayan kültürel miras unsurlarının UNESCO aracılığı ile tüm dünyaya tanıtılmasına ve insanlığın ortak mirası olmasına yönelik çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

18.12.2019 12:45 tarihinde yayınlandı 290 defa okundu 0 defa yorumlandı
GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU UNESCO TARAFINDAN ORTAK MİRAS KABUL EDİLDİ
  Bu kapsamda hazırlıkları tamamlayarak UNESCO'ya sunulan ''Geleneksel Türk Okçuluğu'' dosyası; Kolombiya'nın Başkenti Bogota'da gerçekleştirilen UNSCO 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısında Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili listesine kaydedilerek, insanlığın ortak mirası kabul edildi.
         Atalarımızın kadim sporlarından biri olan okçuluğun tüm özelliklerini yansıtan tanıtım filminin de yer aldığı toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan Geleneksel Türk Okçuluğunun dosyası, UNESCO Değerlendirme Organı tarafından örnek dosya olarak gösterilerek, tebrik edildi.
         Geleneksel Türk Okçuluğu; Türkiye'de gerçekleştirilen geleneksel okçuluk sporu etrafında şekillenen, yüzyıllar içinde belirlenmiş ilkeleri, kuralları, ritüelleri ve toplumsal uygulamaları, geleneksel zanaatkarlarla üretilen ekipmanları, okçuluk disiplinleri ve atış teknikleri barındıran bir somut olmayan kültürel miras unsuru olma özelliği taşıyor. Eğitim sırasında gençlerin  kültürel değerlere ilişkin görgü ve bilgisini artırmaya, onların çevreye, doğaya saygılı ve öz disipline sahip bireyler olarak gelişim göstermelerine önem verilen unsurun güçlü bir sosyal ve eğitimsel fonksiyonu bulunuyor.
         Bu kararla birlikte; usta-çırak ilişkisi içinde öğrenilen, yaylar ve oklarla, yaya veye atlı olarak icra edilen geleneksel Türk okçuluğuna ilişkin farkındalığın ulusal ve uluslararası düzeyde artması bekleniyor.  
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA    

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları