https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

GECEKONDUDAN GELEN BÜYÜK SANATÇI

Çağdaş Türk sanatının öncülerinden Mustafa Ayaz, eserlerinin sonsuza dek yaşayacağı müzesini kuran bir sanatçı.

09.05.2019 10:06 tarihinde yayınlandı 176 defa okundu 0 defa yorumlandı
GECEKONDUDAN GELEN BÜYÜK SANATÇI
          Sanatçı, bu hayali için uzun yıllar çalıştı. Mimarisini de kendisi tasarladı. Gecekondu da yaşadığı yıllarda yaptığı çalışmalarını satmayarak müzesine koydu. Ağabeyi Ahmet Ayaz'ın 1958 yılında elleriyle yaptığı bavul ise müzenin en güzel köşesinde yerini almış. Sanatçı çok değerli  bavul  için, ''Bu bavulla değişik kentler dolaştık. Çektiğim sıkıntıları, başarı hırsımı, ideallerimi, kısaca her şeyi bu bavula sakladım'' diye anlattı.
           1938 yılında Trabzon'un Çaykara İlçesi Kabataş köyünde doğan Ayaz  o yılları için, ''Çocukluğum yoksullukla geçti. Ailemde okuyan kimse yoktu. Ağabeyimin desteğiyle 10 yaşında okula gidebildim. Babam bizi, 5 kardeşi taş kırarak büyüttü''  diye ifade etti, 1953 yılında Erzurum Pulur Köy Enstitüsü'ne başlayan sanatçının, Türkçe kitabındaki Osman Kaptan betimlemesini çizmesi ve Türkçe öğretmeninin onu keşfetmesi ile hayatı değişti. Öğretmeni vasıtasıyla, Heykeltıraş Burhan Alkar'la tanıştı. 1956 yılında ise, Çapa Öğretmen Okulu Resim Bölümünü kazanması ile, sanat hayatı belirlenmiş oldu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 1987 yılında profösör unvanı ile emekli oldu.
            İlk atölyesi, Yenimahalle Şentepe'de kendi yaptığı gecekondunun bodrum katıydı. Ayaz en güzel eserlerini burada üretti. 
           Sanatçının  hayallerini gerçekleştirmek için, 30 yıl çalışarak ve Ankara'nın en güzel semtinde açtığı müzesi görülmeye değer.
            Gecekondudan çağdaş müzeye gelebilmek için verdiği emekler ve çok güzel eserleri için Mustafa Ayaz'a teşekkür ederiz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları