https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

FİKRET OTYAM'IN 5. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Ressam-gazeteci-yazar Fikret Otyam, 8 Ağustos 2015 yılında Antalya'da 89 yaşında hayatını kaybetmişti.Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili yaptığı röportajlarla tanınan Otyam, Anadolu insanının fotoğraflarını çektiği gibi başı örtülü Anadolu kadınınıda tuvaline taşıdı.

10.08.2020 13:27 tarihinde yayınlandı 95 defa okundu 0 defa yorumlandı
FİKRET OTYAM'IN 5. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ
      Otyam'ın fotoğraf merakı Ortaokulda Fransızca öğretmeniyle başlamıştı. Liseye Ankara ve Kayseri'de devam eden sanatçı, o yıllarda kutu boyalarla kontraplak üzerine resimler yaparak Aksaray Halk evi'nde sergi bile açtı. Liseden sonra İstanbul'a giderek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Orta Resim Bölümü'nde öğrenimine devam etti. Ünlü Ressam Bedri Eyüboğlu'nun atölyesinde ders aldı. 
        Gazeteciliğe ise henüz Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenciyken başladı.Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Otyam, Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı'nın kurucu üyelerindendi.
        Sanatçı Otyam'ın Ressam Memik Kibarkaya'nın da hayatında çok önemli bir yeri var. Kibarkaya, ''Açtığım bir sergiye tesadüfen gelip resimlerimi beğenmesi hayatımın dönüm noktası oldu. Bana, 'Veteriner Hekim olman dışında harika bir portre ressamısın.Lülfen resme devam et ' demesi benim sadece sanatla uğraşmama sebep oldu. Hocamı ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyorum'' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
       Kıymetli ressamımız Fikret Otyam'ı rahmet ve saygıyla anıyoruz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları