https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ESKİ TÜRKLERDE UMAY ANA İNANCININ ANTALYA MEZAR TAŞLARINA YANSIMASI

Geçmişten bugüne Türk toplumunun yaşadığı her yerde köklü bir mezar geleneği kültürü vardır.

09.01.2020 11:03 tarihinde yayınlandı 566 defa okundu 1 defa yorumlandı
ESKİ TÜRKLERDE UMAY ANA İNANCININ ANTALYA MEZAR TAŞLARINA YANSIMASI
Bilindiği gibi kültürleri silip yok etmek oldukça güçtür. Binlerce yıllık bir kültürü üzerinde barındıran mezar taşları şekilleri ve verdikleri bilgilerle bir tarih arşividir. Verdikleri mesajlarla da edebi ve felsefi ilham kaynaklarıdır...
Kültürel kimliğe ait unsurlar, bir takım kodlarla, simge ve sembollerle kültürel bellekte saklanır. Kültürel bellekte kodlanmış, millete ait unsurların kuşaklar arası aktarımı ise özellikle mezar taşlarında kendini gösterir.
Kültürel kimliğimize ait unsurlardan biri de UMAY ANA İNANCI’dır. Türkolog V.Bartold’a göre Umay bir tanrıçadır.

A.Galimzyanov Türk halklarının ekseriyetinde “Umay” kelimesinin eskiden ve günümüzde kullanıldığını yazmaktadır:

Televütlere göre “Mey-E-ne” (Umay Ana) çocukları koruyan bir ruhtur. O dalgalı gümüş renkli saçları olan, gök kuşağıyla yere inmiş ve altın yayla çocukları koruyan genç kız görünümündedir. Şor tatarlarında May bebekleri koruyan, Kazaklarda Umay-Ene çocukları koruyan ruhtur. Hakaslarda Umay İçe (Umay ana) çocukların hamisidir. Altaylarda kadın gebe kaldığı andan itibaren her bir insan embriyosu için Umay adlı özel bir koruyucu söz konusudur. Oğuzlara göre Umay ana rahmindeki bebeğin koruyucusudur. Hakaslarda çocukların oynadığı oyunlardan birisinin adı “doğum” (pala tuzah) dur. Kırgızlarda benzeri bir oyunun adı ise “Umay top” diye adlandırılır. Dağıstan’da barış amaçlı örgütlenmiş bir kadın sivil toplum örgütünün adı “Umay”dır. Kumuklarda “Humay” kız ismine sıkça rastlanmaktadır.

Eski Türklerde Umay Ana; bebeklerin, çocukların ve hamile kadınların koruyucusu bir ruhtur. Türk mitolojisinde Tanrıça Umay – kadın, yer ve üretimin başlangıcı olarak temsil edilmektedir.

Binlerce yıldır Türk yurdu olan Antalya’mızda kadim izlerin devam ettiğini görmek mutluluk verici.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları