https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ESKİ CEBECİ SAĞLIK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU

23 Nisan Bayramını kutlamak amaçlı, 1963-1987 yılları arası Cebeci Sağlık Koleji mezunları, eski okullarının bahçesinde bayrağın altında toplandılar.

29.04.2019 09:30 tarihinde yayınlandı 840 defa okundu 1 defa yorumlandı
ESKİ CEBECİ SAĞLIK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ANKARA'DA BULUŞTU
Okul toplantısına  50'nin  üzerinde mezun yurdun dört bir yanından gelerek önce okullarının bahçesinde buluşup  sonra Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulundular.
         Ankara Hastanesi ve beraberindeki Cebeci Sağlık  Koleji, 1957 yılında Alman ve Fransız mühendislerin çalışmalarıyla yapıldı. Balkanların en güzel hastanesi ve okulu olarak anılan taş bir binaydı.
        Cebeci Sağlık Koleji, bir kısmı okul bir kısmı da hemşire lojmanı olarak faaliyete geçmiştir. 1957-1987 yılları arasında hemşire yetiştirildi.Her yıl 60 başarılı mezun veren veren Sağlık Koleji, Avrupa Birliğine girme planında, 1987 yılında, yatılı okullar ve hemşirelik liseleri eğitim düzeyini yükseltmek amaçlı olarak kapatıldı.
         Sağlık Koleji   mezunları'dan Ressam Saliha Karslı Yücel, ''Tüm mezun arkadaşlarımı okulumuzun bahçesine davet ettiğim zaman tepkilerini merak etmiştim. Gelirler miydi?  acaba  derken çok güzel dönüşler oldu. Aradan uzun yıllar geçmişti. Hepsi anneanne, babaanne olmuşlardı. Buluştuğumuz zaman, hiç ayrılmamış gibi sarıldık. 18 yaşımızda ayrıldığımız evimize, yuva özlemiyle dönüş yaşadık. Aynı yemeği yediğimiz, aynı yataklarda yattığımız, aynı hocalardan dersler aldığımız, kardeşten de öte olduğumuz arkadaşlarımızla buluşmak çok güzel bir mutluluk oldu''  diyerek hislerini dile getirdi.
           Sağlık Koleji öğrencileri, Anıtkabir ziyaretinden sonra, hep birlikte Gençlik Marşı ve İzmir Marşı söyleyerek ayrıldılar.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları