https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

DÜNYA SANAT GÜNÜ KUTLU OLSUN

Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü ilk kez, 2012 tarihinde cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslendiği özel bir gün olarak kutlandı.

15.04.2020 12:41 tarihinde yayınlandı 247 defa okundu 0 defa yorumlandı
DÜNYA SANAT GÜNÜ KUTLU OLSUN
          Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, Uluslararası Sanat Derneği'nin 2011 yılında Meksika'da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılarak, Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerdi.Önerinin büyük çoğunluk tarafından onay almasıyla, her yıl 15 Nisan'da World Art Day (Dünya Sanat Günü) olarak kutlanmasına karar verildi.
          Böylece Türk sanatçıların 2011'de başlattıkları girişim, 8 yılın ardından dünyaya mal oldu ve 2020 tarihinden itibaren sürekli kutlanacak ''Uluslararası UNESCO Günleri'' arasında yerini aldı. 
         Bu yıl corona virüsü salgını dolayısıyla evlerde kutlanacak olan Dünya Sanat Günü'nde Borusan Contemporaty, Bill Viola sergisini Geogle Arts & Culture platformu üzerinden ziyarete açacak.
         Ayrıca bu yıl resmi kutlama için 6 dakikalık bir Dünya Sanat Günü mini-belgeseli dünya ile paylaşılacak. Dünya Sanat Günü onur ödülleri, saat 20.00'den itibaren UPSD Başkanı Bedri Baykam Tarafından resmi instegram hesabı @bedribaykam'dan canlı yayınla izleyicilerle buluşacak.
          Tüm sanatçılarımızın Dünya Sanat Günü kutlu olsun
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları