https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NDE GÖRME ENGELLİ RESSAMIMIZ EŞREF ARMAĞAN

Eşref Armağan, dokunarak dünyayı gören ve resmeden görme engelli ressamımız. Resimlerini hiç görmediği şeyleri hissederek çiziyor, görmediği renklerle renklendirerek boyut ve perspektif kazandırarak canlandırıyor.

04.12.2019 17:02 tarihinde yayınlandı 485 defa okundu 0 defa yorumlandı
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NDE GÖRME ENGELLİ RESSAMIMIZ EŞREF ARMAĞAN
       Armağan, 1953 yılında İstanbul'da doğdu. Dünyayı merak eden, eline aldığı her cismi inceleyen, çevresindekilere sorular sorarak keşfeden bir çocuktu.Resim yapmaya 6 yaşında kalem ile kağıt üzerine çizerek başlayan Armağan, 18 yaşına geldiği zaman da parmakları ile kağıt üzerine, sonra da kartona yağlı boya resimler yaptı. Yağlı boyadan akrilik boyaya ve tuvale geçti. Görmemesine rağmen çizdiklerini bu denli yansıtması, resim yapmayı onda bir tutkuya dönüştürdü.
         Armağan'ın en büyük destekçisi her zaman babası oldu. Günlerini babasının yanında baca boruları keserek, resim çizerek geçiriyordu. Resim merakını gören babası, ona destek oldu. İleri zamanlarda ise, Marmara Üniversitesi'nden bir resim öğretmeninden aldığı yardımla resim yapmasını geliştirdi.
        Eşref Armağan'ın resimleri, yurt dışında Amerika, Çin, İtalya gibi ülkelerde sergilendi. Discovery  Channel'da  ''Gerçek Süper İnsanlar'' belgeseline , aynı zamanda ''Karanlığın Renkleri'' isimli belgesele konu oldu.
         Gözleri görmeden renkleri, boyut ve perspektifi kullanarak resim yapan Eşref Armağan, bu özelliği ile tarihe geçmiş bir ressam. 
          Eşref Armağan'ı kutlar, yurt dışında olduğu kadar, ülkemizde de herkes tarafından tanınmasını dileriz.
         
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları