https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

DÜNDEN BUGÜNE IRAK TÜRKMEN EDEBİYATI

Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi, Dr. Şemsettin Küzeci'nin konuşmacı olarak katıldığı ''Dünden Bugüne Irak Türkmen Edebiyatı'' söyleşi programı düzenledi.

06.11.2019 11:02 tarihinde yayınlandı 231 defa okundu 0 defa yorumlandı
DÜNDEN BUGÜNE IRAK TÜRKMEN EDEBİYATI
 Geleneksel hale getirilen ve hafta sonları icra edilen ''Bir Yazar-Bir Kitap Şairler meclisi, Kültür, Sanat ve Edebiyat Söyleşileri'' etkinliği çerçevesinde bu hafta konu edebiyat oldu.
        Programa konuşmacı olarak katılan Dr. Şemsettin Küzeci, 1965 yılında Kerkük'te doğdu. Musul Üniversitesi'nden mezun olup, 5 yıl Kerkük'te lise öğretmenliği yaptı. Kerkük Televizyonu, Bağdat Türkmence radyosunda gençlik ve spor programları hazırladı.Yazıları Bağdat'ta Türkçe Yurt Gazetesi, Kardeşlik ve Birlik Sesi dergilerinde yayımlandı.
        Küzeci, 1993 yılında siyasi nedenlerle Irak rejimi tarafından tutuklandı. Üç ay Tikrit muhaberatında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. 1996 yılında Irak'ı terk ederek Türkiye'ye yerleşti.Daha sonra, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği yapan Küzeci, Basın Yayın ve Enformasyon Şube Müdürü olarak çalıştı.Aynı zamanda, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü'nde  ''Osmanlı'dan Günümüze Irak'ta Basın Tarihi'' konulu yüksek lisansını ve Hollanda'da Global Lahey Üniversitesinde ''Irak Televizyonları'' üzerine doktora yaptı.
        Şemsettin Küzeci, halen Kerkük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Türkiye Temsilcisi ve Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi'nde Basın ve Kültür Müdürlüğü yapmaktadır.
        Moderatörlüğünü Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay'ın yaptığı söyleşide Küzeci, Kerkük Türkmen Edebiyatı ve şiirleri hakkında bilgiler verdi.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları