https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

DUAYEN GAZETECİ VE SİYASETÇİ ORHAN BİRGİT'İ KAYBETTİK

Basın Konseyi'nin kurucularından ve önceki başkanlarından gazeteci-yazar ve siyasetçi Orhan Birgit vefat etti.

17.10.2019 08:26 tarihinde yayınlandı 135 defa okundu 0 defa yorumlandı
DUAYEN GAZETECİ VE SİYASETÇİ ORHAN BİRGİT'İ KAYBETTİK
          Türk basınına gazeteci yazar olarak büyük hizmetler yapan Birgit 2011-2013 yıllar arası arasında başkanlık yaparak ifade ve basın özgürlüğünün evrensel standartlara ulaşması için hizmetlerde bulundu.
          Birgit, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Mesleğe 1945 yılında Mersin Akın Gazetesinde muhabir olarak başladı. Sırayla Memleket, Ulus, Dünya, Yeni Sabah gazetelerinde çalıştı. Sahibi olduğu (Kim) dergisinde yazı işleri müdürü, genel yayın müdürü ve köşe yazarı olarak çalışan Birgit'in, Cumhuriyet gazetesinde  ''Düzyazı'' başlığı altında haftada üç gün köşe yazıları yayınlandı.
         Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekilliği, Turizm ve Kültür Bakanlığı yapan Birgit, aynı dönemde Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlendi.Anadolu Üniversitesi Senatosunca fahri doktora unvanı verilen gazetecimiz, Galatasaray ve Marmara üniversitelerinde ders, panel, seminer ve konferanslar verdi.1998 yılında TGC  Burhan Felek Basın Hizmet Ödülüne değer görüldü. Basın Şeref Kartı taşıyordu.
        Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulunca yayınlanan başsağlığı mesajında, ''Gazetecilik mesleğine uzun yıllar hizmet veren, önceki bakanlarımızdan Orhan Birgit'i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı dileriz'' ifadesi kullanıldı.
        Orhan Birgit'in cenazesi, 17 Ekim 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı  Sakızağacı  Mezarlığı'nda  toprağa verilecek.
        Türk Basınına çok emeği geçen usta gazeteci Orhan Birgit'e Allah'tan rahmet dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları