https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

DUAYEN GAZETECİ NAHİT DURU'YU KAYBETTİK

Türk Basınının duayen ismi gazeteci Nahit Duru hayatını kaybetti. Duru, bir süredir Ankara'da KOAH ve kalp tedavisi görüyordu. Usta gazetecinin vefatını Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ sosyal medya hesabından duyurdu.

16.09.2019 08:32 tarihinde yayınlandı 256 defa okundu 0 defa yorumlandı
DUAYEN GAZETECİ NAHİT DURU'YU KAYBETTİK
          Nahit Duru 1947 yılında Samsun'da doğdu. Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olduktan sonra mesleğe başladı.
            Gazeteciliğe Ulus Gazetesi'nde başlayan Duru; Ankara Telgraf, Hürriyet, Dünya gazetelerinde çalıştı. Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği, Yurt Gazetesi Ankara Temsilciliği ve Başkent TV'de uzun süre görev yaptı. Son dönemde ise, Tele 1 Yayın Kurulu Üyesi, ABC Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi görevini yürütüyordu. Kanal B'nin kurucusu olan Duru 5 yıl genel müdürlük görevinde bulundu. 1980 yılında, 1980 dönemini anlatan, ''Arayış'' isimli kitaba da imza atmıştı.
           Gazeteciler Cemiyeti Basın Meclisi Üyesi olan Duru için ilk olarak Gazeteciler Cemiyeti'nde tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, ''Duru  ölümüyle, dik durma örneğimizi ve bir demokrasi aşığını götürdü''  diyerek duyduğu derin üzüntüyü ifade etti. 
          Duru için yapılan cenaze törenine Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcılarından Yusuf Kanlı, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ile aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da yer aldığı siyaset, medya, sanat ve spor dünyasından pek çok kişi ve Duru'nun ailesi ile sevenleri katıldı.
          Nahit Duru'nun eşi Yasemin Duru, eşinin yaşamının sevgi kavramını tanımladığını söyleyerek, ''Hepiniz bir dostunuzu, arkadaşınızı kaybettiniz. Ben de dostumu, sevgilimi, eşimi, arkadaşımı kaybettim. Söyleyeceğim tek şey, biz ailesi olarak onunla hep gurur duyduk, hep de duyacağız. Bize böyle bir isim bıraktığı için binlerce kez ona teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
         15 Eylül 2019 tarihinde Gazeteciler Cemiyeti'de yapılan törenin ardından Duru, Kocatepe  Camii'nde kılınan öğle namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığı'nda  toprağa verildi. 
          Basın camiasında ölümüyle büyük üzüntü yaratan Nahit Duru'ya rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.
 
HABER:SEMA KUMRULU/ ANKARA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları