https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÇÖREK OTU NASIL TÜKETİLMELİDİR

Eski çağlardan beri farklı bitkiler çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

13.03.2019 17:11 tarihinde yayınlandı 402 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÇÖREK OTU NASIL TÜKETİLMELİDİR
Eski çağlardan beri farklı bitkiler çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüz modern dünyasında da nüfusun büyük bir kısmı tedavi amaçlı bitkisel ilaçları tercih etmektedir. Bitkisel ilaçların kimyasal ilaçlara göre daha fazla tercih edilmesinde bitkilerin daha etkili olacağı düşüncesi, daha güvenli oldukları ve daha düşük toksik etki yaratacağı, kullanımının daha kolay olduğu, daha uygun fiyatlı olduğu gibi birçok düşünce etkili olabilir.
 
Halk arasında çörekotu olarak bilinen Nigella sativa küçük çalı ve düğün çiçeğigiller ailesine ait çiçekli bir bitkidir ve temel etken bileşeni Timokinondur. Karbonhidrat, bitkisel yağ ve protein bakımından oldukça zengin olan, hem tohum hem yağ formunda tüketilebilen çörekotu ekmek, çörek, bazı peynir çeşitleri gibi pek çok besinin içinde kullanılabilir. Eski Mısır ve Yunan hekimleri tarafından baş ağrısı, burun tıkanıklığı, diş ağrısının tedavisi, öksürüğün kesilmesi, bağırsak kurtlarının dökülmesi, adet düzensizliğinin önlenmesi ve anne sütünü arttırmak için kullanılmıştır. Günümüzde gebelik süreci ile ilgili yeterli çalışma yapılmadığı ve kesin sonuca ulaşılmadığı için doktora danışılmadan kullanılmaması önerilmektedir. Ayrıca çörek otu yağının antibakteriyal, mantar önleyici, antidiyabetik, bağışıklık sistemi düzenleyici, ağrı kesici, antiviral, kolesterol düşürücü, antioksidan özelliklerinin olduğu yapılan çalışmalarla elde edilmiştir. Örneğin şeker hastası olan 60 kişi üzerinde 6 hafta boyunca çörek otu yağı (2-2.5ml)kullanılmış ve çalışma sonucunda kişilerin kolesterol düzeyi ve açlık kan şekeri ölçümlerinde belirgin bir azalma görülmüştür. Ayrıca çörek otu kan dolaşımını hızlandırır, bazı kanser türlerine karşı koruyucudur, idrar söktürücü özelliğe sahiptir, safra kesesinde taş oluşumunun önlenmesinde etkilidir, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa iyi gelmektedir. Çörek otunu kahvaltıda peynirinizin üzerine, ara öğünlerde süt veya yoğurdunuzun içinde, salataların üzerinde, yaptığınız kek, börek, poğaçalarda bol bol kullanarak günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz.
 
Son olarak tüm bitkiler gibi çörek otu da zararsız olarak algılanmamalı, bilinçsizce kullanımı önlenmeli, belirli dozda ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.
 
Diyetisyen Melisa Leyla Sarıtekeli. İnstagram: dyt.leylasaritekeli
 
 
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları