https://www.facebook.com/Aksu-Gazetesi-836498566417813/

ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ RAHMİ KOÇ MÜZESİ VE KALEYİ GEZDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Üyeleri, Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenen ve Başkent'in en eski resmi olduğu tahmin edilen ''Ankara Manzarası'' tablosunu inceleyerek bilgi aldı.

04.12.2019 16:59 tarihinde yayınlandı 334 defa okundu 0 defa yorumlandı
ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ RAHMİ KOÇ MÜZESİ VE KALEYİ GEZDİ
         25. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent'in tarihinin korunması için yapılan çalışmalara katkı sağlamak ve farkındalık oluşturmak için kolları sıvadı. Ankara Kalesi etrafında bulunan tarihi yerleri gezerek incelediler.
        İlk Rahmi Koç Müzesi'nden gezmeye başlayan çocuklar, Hollanda Rijksmuseum koleksiyonuna ait ve 1700'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen ''Ankara Manzarası'' adlı tabloyu inceleyerek tablonun hikayesi hakkında da bilgi aldı. Ressamı belli olmayan ve Ankara'nın en eski resminin olmasının yanı sıra tiftik üretiminin belgesi olma özelliğini taşıyan tablo, uzun yıllar boyunca Halep Manzarası olarak tanıtıldı. Yapılan araştırmalar sonucu Ankara Manzarası olduğu anlaşılan tablo 2 yıl boyunca Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenecek.
       Çocuk Meclisi üyelerinin atölye çalışmalarına katılan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, çocuk gözünden Başkent'i görmek istediklerini ve çocukların kent tarihine sahip çıkarak örnek olacaklarını belirterek, ''Biz bu kenti koruyacaksak ve turizmde hak ettiği yere getireceksek öncelikle Ankaralılara anlatmamız lazım. Bunun yolu da önce yavrularımıza anlatmaktan geçer. Çocuklar önce kentin havasını solusun, kentin tüm değerlerini içlerinde hissetsinler ki korusunlar. Tüm proje çalışmalarında çocukların görüşleri bize ışık tutacak ve bizlere katkı sağlayacak'' diye konuştu.
        Daha sonra Ankara Kalesi etrafında bulunan tarihi yapıları gezerek bilgi alan Çocuk Meclisi üyeleri, bir rapor hazırlayarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı'na teslim edecek.
 
HABER: SEMA KUMRULU/ ANKARA
 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları